piątek, 15 kwietnia 2011

Jaki proces blokuje plik ? Nie można usunąć pliku odmowa dostępu - plik jest używany. Jak zamknąć procesy powiązane z plikiem. Jakie procesy są powiązane z plikiem - informacje Process Explorer. Jak zamknąć powiązane procesy i usunąć plik.

Usuwamy powiązane procesy, kasujemy pliki z odmową dostępu.
Jak dowiedzieć się z jakimi procesami jest powiązany dany plik - Process Explorer w akcji !
flickr, viZZZual.com

"Jak usunąć plik, którego nie można odczytać" czy "jak usunąć plik, którego nie da się usunąć" to częste problemy użytkowników komputera - dowiedz jak sobie poradzić z tymi problemami.
Poradnik opisujący jak rozpoznać powiązane procesy z naszym plikiem, jak usunąć plik który odmawia dostępu i jak pozamykać zależne procesy.

Jak usunąć nieusuwalne - czyli dlaczego tak się dzieje :

Często zdarza się, że mamy problem z jakimś plikiem tzn. nie można go usunąć - system komunikuje go nam w ten sposób "odmowa dostępu, sprawdź czy plik nie jest używany albo chroniony przed zapisem".
Jest to jak najbardziej słuszne zabezpieczenie - związane z tym, że jakiś proces systemowy aktualnie korzysta (jest powiązany) z naszym plikiem.
Załóżmy np. że chcielibyśmy usunąć plik, który aktualnie edytujemy - nie można tych dwóch czynności zrobić jednocześnie (najpierw trzeba zamknąć plik, a dopiero później go usunąć).

Jak sprawdzić, które procesy są powiązane (zależne) z naszym plikiem :

Posłużymy się tutaj aplikacją o nazwie Process Explorer - darmowym narzędziem o niewielkich rozmiarach, do pobrania ze strony : Process Explorer do pobrania !
Program wystarczy rozpakować, zatwierdzić licencję i uruchomić - nie wymaga on instalacji.


Po uruchomieniu programu, możemy zobaczyć jakie procesy aktualnie działają i jak to wpływa na działanie naszego procesora tzn. które procesy najbardziej obciążają nasz procesor.

Kiedy chcemy zobaczyć, jakie procesy są powiązane z danym plikiem klikamy z menu Find -> Find Handle or DLL


Następnie wpisujemy nazwę pliku, którym chcemy usunąć albo o którym chcemy się dowiedzieć przez jakie procesy został zablokowany.
Dla przykładu wpiszemy tutaj nazwę przeglądarki, a dokładniej plik "firefox.exe" :


W momencie, gdybyśmy chcieli zamknąć dany proces wystarczy kliknąć na niego dwa razy - zostaniemy przeniesieni do nowego okna, w którym klikamy prawym klawiszem myszki na ten proces i wybieramy : 
Kill Process


Po usunięciu wszystkich powiązanych procesów, powinniśmy bez problemu usunąć plik, którego wcześniej nie mogliśmy skasować.

8 komentarze:

Anonimowy pisze...

dziękuje za pomoc :)

Anonimowy pisze...

a co jeśli tym procesem jest explorer.exe ?

Anonimowy pisze...

wielkie dzięki

Anonimowy pisze...

Ja mam jeszcze jeden problem. Jak usunąć pasek u góry przeglądarki? A przynajmniej jak go schować?
Z góry dziękuję za pomoc.

Anonimowy pisze...

Aha jeszcze coś to pasek narzędzi pewnego programu.

Anonimowy pisze...

dzięki, przydało się!

Anonimowy pisze...

Dostęp do strony został zablokowany przez ESET NOD32 Antivirus. Strona znajduje sie na liście stron zawierających wirusy i inne niebezpieczne aplikacje. Lista jest definiowana przez producenta.

Anonimowy pisze...

a co jak mam proces System?

Prześlij komentarz