środa, 16 listopada 2011

Jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu ? Awaria systemu - przywróć ustawienia fabryczne ! Ustawienia fabryczne zamiast formatowania - zobacz jak je przywrócić !

Awaria systemu - przywróć ustawienia fabryczne !

System spowolnił, złapałeś wirusa, pojawiają się błędy a może jeszcze coś innego ? 
Czy jedynym wyjściem jest ponowne sformatowanie dysku - okazuje się, że nie koniecznie. Zobacz jak przywrócić ustawienia fabryczne swojego systemu i ponownie przywrócić jego sprawność ! 

Awaria systemu nie taka straszna - ustawienia fabryczne ....

Jeżeli zależy nam na zachowaniu swoich danych, to formatowanie dysku jest złym wyborem.
Warto skorzystać z narzędzi, które są w stanie przywrócić twój sprzęt do stanu używalności - tak abyś bezpiecznie mógł przenieść swoje dane, albo nadal pracować.
Najlepszym rozwiązaniem jest gdybyś posiadał zapisane punkty przywracania systemu - wtedy wystarczy z nich skorzystać i cofnąć się do momentu sprzed awarii.

W naszym przypadku zakładamy, że nie utworzyłeś żadnego punktu przywracania systemu - opcję tę masz wyłączoną (system więc nie zrobił tego automatycznie).

Istnieje jednak program o nazwie RefreshPC, który stara się przywrócić "ustawienia fabryczne" systemu.
Oczywiście jest to trochę sztuczne, ale na okres tymczasowy wydaje się dobrym rozwiązaniem ;)

 źródło : http://www.xp-smoker.com/refreshpc.html

Program można pobrać ze strony http://www.xp-smoker.com/refreshpc.html
Zasada jego działania jest prosta - za pomocą jednego kliknięcia dokonują się następujące zmiany :

-> przywracanie rejestru początkowego
-> przywracanie początkowych usług systemowych
-> czyszczenie folderu plików tymczasowych
-> czyszczenie plików folderu Prefetch 

Jak widzimy po tym zabiegu system ma szansę poprawnie się uruchomić - bez błędnych wpisów w rejestrze i usług, które mogły generować błędy.
Minusem jest fakt, że większość programów będziemy musieli przeinstalować - aby ich wpisy ponownie dodać do rejestru.

Blokada zmiany skórki w systemie Windows. Jak zablokować możliwość zmiany template systemu - blokada zmiany kompozycji pulpitu !

Jak zablokować możliwość zmiany kompozycji pulpitu ?
flickr, Bala

Czasami nie chcemy, aby ktoś za bardzo namieszał nam w systemie i zmienił np. jego wygląd.
Możemy zastosować kilka porad, aby zabezpieczyć się przed taką możliwością - zobacz jak zablokować system przed możliwością zmiany skórki systemowej.

Blokada możliwości zmiany skórki systemowej :

I tym razem pomocny okaże się rejestr, który przechowuje wszelkie ustawienia dotyczące naszego systemu.
Aby do niego wejść wchodzimy w start -> uruchom i wpisujemy regedit 


Następnie odnajdujemy klucz : HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Policies\ Explorer.
W okienku po prawej stronie tworzymy nową wartość DWORD i jako nazwę wpisujemy : NoThemeTab jako wartość wpisując 1.
Oczywiście wszelkie zmiany w rejestrze wymagają ponownego uruchomienia systemu. 

Jak włączyć lub wyłączyć porty USB w komputerze ? Wyłączamy, włączamy porty usb w systemie Windows !

Zarządzamy portami USB : jak je wyłączyć lub włączyć w systemie Windows ?
 flickr, Jacobo Garcia

Czasami może się okazać, że porty USB w systemie nie działają - być może jest to usterka mechaniczna, ale warto zobaczyć czy przypadkiem nie zostały one wyłączone.
A może sami chcielibyśmy wyłączyć możliwość stosowania portów USB w naszym komputerze ? 
Zobacz jak zarządzać z poziomu rejestru systemu Windows, portami USB - jak je włączyć i wyłączyć.

Jak włączyć porty USB ?

  Aby zobaczyć, czy porty USB w komputerze są włączone z poziomu systemu Windows, musimy przejść do rejestru, w tym celu wchodzimy w menu start -> uruchom i wpisujemy : regedit


Następnie w otworzonym rejestrze musimy zlokalizować klucz : 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR


Po zlokalizowaniu tego klucza, po prawej stronie mamy okienko w którym powinien być wpis "Start" klikamy na niego dwukrotnie (aby go edytować) i sprawdzamy jaką ma aktualnie wpisaną wartość :

3 - porty USB będą aktywne 
4 - porty USB nie będą aktywne

W tym momencie możemy podjąć decyzję, czy chcemy mieć aktywne porty USB, czy też chcemy je zdezaktywować. Po zastosowaniu zmian, należy ponownie uruchomić komputer.

Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej ? Jak powiększyć partycję systemową - zwiększenie rozmiaru ! Darmowy program Easeus Partition Master do powiększenia partycji w komputerze !

Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej ?
Jak przydzielić większy rozmiar partycji bez utraty danych !
Podczas instalacji systemu tworzymy zazwyczaj kilka partycji, przyporządkowując każdej z nich odpowiedni rozmiar. Z czasem okazuje się, że rozmiar partycji (która jest już używana) jest niewystarczający i przydałoby się ją powiększyć, oczywiście bez wykonywania formatowania i utraty danych na dysku.
Zobacz jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej krok po kroku, za pomocą darmowego oprogramowania Easus Partition Master ! 
Zwiększenie rozmiaru partycji systemowej - kiedy się przydaje ?
Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie z życia wziętego - instalując świeżą wersję systemu operacyjnego, zazwyczaj tworzymy dwie partycje (taki podział figuruje też w przypadku nowych laptopów) :

a) Pierwsza systemowa (oznaczona zazwyczaj literką C:\), służy do instalowania oprogramowania i aktualizacji systemowych.
b) Druga na dokumenty (oznaczona zazwyczaj literką D:\), służy ona do przechowywania cennych danych takich jak filmy, muzyka, zdjęcia, dokumenty itp... - takich, które chcielibyśmy zachować w przypadku poważnej awarii systemu (wtedy wystarczy sformatować partycję systemową i ponownie postawić system).

W momencie tworzenia partycji systemowych (na etapie instalowania Windows), określamy ich rozmiary - może się zatem okazać, że nasze początkowe założenia są błędne : któraś z partycji okazała się zbyt mała i nie można na niej nic zmieścić, w momencie gdy druga posiada wiele wolnego miejsca.
W tym przypadku możemy dokonać ponownego podziału partycji - nie tracąc zapisanych danych - wystarczy skorzystać z wolnego miejsca na drugiej partycji i ulokować je w tej, gdzie potrzebujemy dodatkowych zasobów.
Do dzieła - jak zmienić rozmiar partycji ...

Aby przystąpić do pracy, musimy zaopatrzyć się w bezpłatny program EASEUS  Partition Master, który możemy pobrać z tej witryny : http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

Po zainstalowaniu, uruchamiamy ikonkę z programem i wybieramy "Go to Main Screen", aby przejść do głównego okna programu :





Po uruchomieniu głównego okna, widzimy coś takiego :


Co prawda program jest w angielskiej wersji językowej, ale jest naprawdę intuicyjny i prosty w obsłudze - o czym się za chwilkę przekonasz.
Możemy tutaj nie tylko zmieniać rozmiar partycji, ale także je tworzyć czy usuwać już istniejące.

W głównym oknie widzimy aktywne partycje - mamy tam napisany ich rozmiar :
a) Used - rozmiar partycji, który obecnie jest zajęty
b) Unused - rozmiar partycji, który jest do naszej dyspozycji

Jak widzimy na obrazku powyżej, w tym przypadku nie opłaca się przerzucać 8GB z partycji systemowej C: na partycję systemową D: gdzie jest ich ponad 50GB.
W tym przypadku operacja odwrotna jest bardziej korzystna - zależy nam na powiększeniu rozmiaru partycji systemowej C:\ (gdzie mamy zainstalowany system), ponieważ z jakiś względów uważamy, że ilość miejsca jest niewystarczająca.


Zaznaczamy zatem partycję z której chcemy pobrać dodatkowe miejsce (np. D:\) i klikamy przycisk Rezise/Move w celu zmniejszenia jej rozmiaru.


Mocno niebieski obszar na pasku wskazuje zajęte miejsce, natomiast ten jasno niebieski miejsce do naszej dyspozycji.
Aby określić rozmiar, który chcemy przenieść do innej partycji (np. C:\) musimy z tej obecnej zwolnić miejsce, w tym celu możemy posłużyć się suwakiem na samej górze : albo wpisać wartość do pola Unallocated Space After :


Niezależnie, który sposób wybierzemy w polu Unallocated Space After pojawi się i tak ilość miejsca, którą chcemy zwolnić (partycja zostanie o nią pomniejszona).
Po wszystkim klikamy OK ! 


W głównym oknie programu pojawi się gwiazdka - oznaczająca miejsce, które nie zostało nigdzie przydzielone -> to, które przed chwilką odebraliśmy jednej z partycji.

Teraz przyszła kolej na to, aby spożytkować ten nieprzydzielony obszar i dołączyć go do naszej partycji systemowej.

Kolejna rzecz, którą musimy zrobić jest trochę dziwna - ale bez niej partycja systemowa C: nie będzie widziała obszaru nieprzydzielone (tego, który zwolniliśmy z partycji D:)

Na samym dole mamy pokazany na rysunku powyżej pasek z partycjami - musimy tutaj zaznaczyć partycję D i przeciągnąć ją na sam koniec, tak aby partycja C: i Unallocated znalazły się koło siebie tzn.

Teraz przechodzimy do partycji systemowej C:\ i tak jak na samym początku klikamy przycisk Resize/Move

Najłatwiej będzie nam znowu przesunąć suwak - tym razem w prawo, aby zwiększyć rozmiar partycji systemowej, po czym klikamy przycisk OK.
W polu Partition Size, znajdzie się wartość Partition Size + Unallocated Space (którą można wpisać ręcznie).
Po zastosowaniu wszystkich zmian możemy kliknąć X w oknie programu, po czym wyskoczy nam komunikat


Jesteśmy tutaj pytani, czy rzeczywiście zgadzamy się z tym co zrobiliśmy i czy program ma wykonać te operacje (wszystko co było dotychczas to tylko ustawienia programu - nic jeszcze nie zmieniliśmy).
Jeżeli klikniemy OK - komputer uruchomi się ponownie i zacznie się podział partycji, który może trwać kilkadziesiąt minut ( w zależności od liczby operacji i rozmiaru partycji).

Skrócona instrukcja podziału partycji (zmiany rozmiaru) :

 1) Wybieramy partycję, której rozmiar chcemy zmiejszyć i klikamy Rezise/Move (gdzie określamy Unallocated Space After)

2) W pasku na dole pole Unallocated Space przenosimy obok partycji do której chcemy je dołączyć (najlepiej to zrobić poprzez przeniesienie partycji, z której odebraliśmy rozmiar na sam koniec, dzięki temu Unallocated Space* automatycznie przeskoczy obok partycji systemowej).

3) Klikamy na partycji do której chcemy dołączyć rozmiar i wybieramy Rezise/Move (gdzie określamy Partition Size, za pomocą suwaka na górze albo wzoru że Partition Size = Partition Size + Unallocated Space).