W tym artykule chciałbym przedstawić sposób, dzięki któremu urozmaicimy wygląd naszych zdjęć. Z naszego archiwum zdjęć, możemy ułożyć ciekawe kształty - które następnie mogą zawisnąć na ścianie, czy stać się tapetą w naszym komputerze.
Zmień kształt swoich zdjęć - serwis Loupe :
Aby dokonać modyfikacji kształtu zdjęć, musimy wejść na stronę pod adresem http://www.getloupe.com/, następnie klikamy zielony przycisk "Get started".
Kolejnym krokiem jest dodanie zdjęć do naszego kolażu - w tym celu wybierzmy "Add photos" i wskażmy lokalizację zdjęć. Możemy posłużyć się kontem na Facebooku, wyszukiwarką Google, Twitterem czy podać adres URL miejsca gdzie znajduje się obrazek.
Klikając na dowolny obrazek na przewijanym pasku, znajdującym się na samej górze - będziemy mogli zmienić ułożenie naszych zdjęć. Dzięki temu powstanie kolaż przypominający to co znajduje się na obrazku. Dodatkowo, jeżeli dodaliśmy zbyt małą liczbę zdjęć, potrzebną do ułożenia jakiegoś obrazka - aplikacja automatycznie powieli obrazki, tak żeby można było z nich ułożyć odpowiedni kształt.
Dostępnych kształtów do ułożenia kolażu jest bardzo dużo, a ich galerię możemy zobaczyć na stronie http://www.getloupe.com/gallery
Po ułożeniu obrazków wystarczy kliknąć przycisk "Save" - następnie obrazek można skopiować na dysk, albo udostępnić link znajomym.
Kurs darmowego oprogramowania Open Office - zamiast Worda !
Open Office to darmowa alternatywa popularnego Worda - program jest darmowy, oraz w polskiej wersji językowej. Interfejs jest zbliżony do konkurencyjnego oprogramowania firmy Microsoft, dlatego początkujący powinni szybko zorientować się gdzie znajdują się poszczególne funkcje tego pakietu.
1. Instalacja Open Office
Pakiet biurowy Open Office, dostępny jest pod adresem http://www.openoffice.org/pl/ - wystarczy wejść do zakładki "Pobieranie" i wybrać system operacyjny z którego korzystamy (Windows, Linux, MacOSX czy wersję portable - przenośną).
Cały pakiet zajmuje około 130MB - instalacja przebiega standardowo (podajemy lokalizację, klikamy kilkukrotnie "next").
W pakiecie znajdziemy Open Office Calc, Draw, Impress, oraz Writer - podobnie jak w pakiecie Microsoft Word są to zestaw arkusza kalkulacyjnego, pakiet do rysowania, tworzenia prezentacji, oraz edytor tekstu.
2. Obsługa - kilka użytecznych funkcji
Na początku warto powiedzieć, że Open Office potrafi "przeczytać" pliki zapisane w formacie Worda (*doc) - niestety to co zapiszemy w formacie Open Office (*odt) nie jest odczytywane przez Worda.
Aby odtworzyć zapisany plik, na komputerze w którym nie ma zainstalowanego pakietu Open Office mamy dwie możliwości :
a) Zapisanie pliku w formacie *doc (Microsoft Word) :
Wybieramy plik -> Zapisz jako -> Microsoft Word 97/2000/XP :
b) Zapisanie pliku w formacie PDF
Większość osób posiada możliwość odtwarzania plików w formacie *pdf, co więcej zapisany w ten sposób plik będzie tak samo wyglądał niezależnie od tego jaką wersję programu, czy systemu operacyjnego posiadamy.
Wybieramy plik -> Eksportuj jako pdf
Jak wstawić ułamek w Open Office ?
Wybieramy wstaw -> obiekt -> obiekt OLE -> formuła
Jak wstawić numerację stron w Open Office ?
Na początku musimy wstawić stopkę, w tym celu wybieramy : Wstaw -> Stopka -> Domyślnie, następnie klikamy kursorem w polu nowo utworzonej stopki i wybieramy wyrównanie do prawej :
Dzięki temu kursor przesunie się na prawą część stopki - teraz wstawimy numerację stron :
klikamy wstaw -> pola -> numer strony.
3. Instalacja słowników - Open Office nie sprawdza pisowni ?!
Może się zdarzyć, że Open Office po świeżej instalacji nie będzie sprawdzał pisowni języka polskiego, nawet gdy jest włączone "automatyczne sprawdzanie pisowni" - dzieje się tak, ponieważ nie ma zainstalowanych polskich słowników.
Teraz przechodzimy do menu Narzędzia -> Menedżer rozszerzeń i klikamy przycisk "dodaj".
Następnie wybieramy plik, który przed chwilą pobraliśmy (pl-dict) i wybieramy "dla wszystkich użytkowników". Nowy słownik powinien zostać dodany - zawsze możemy sprawdzić aktualizację, czy jest nowsza wersja danego dodatku.
Teraz przechodzimy do Narzędzia -> Opcje -> Ustawienia językowe -> Języki i tam wszędzie wybieramy "Polski".
Jeżeli w dalszym ciągu Open Office nie podkreśla błędów, należy wykonać standardową diagnostykę opisaną tutaj.
W tym artykule chciałbym pokazać w jaki sposób przygotować profesjonalną prezentację z wykorzystaniem dość mało popularnego serwisu w Polsce jakim jest Prezi.com. Dzięki niemu przygotujesz profesjonalną prezentację za darmo : na uczelnię, do szkoły, czy dla znajomych.
1. Czym jest Prezi i jakie prezentacje online oferuje ?
Prezi, jest to serwis znajdujący się pod adresem http://prezi.com/index/, oferujący stworzenie zaawansowanych prezentacji multimedialnych (znacznie ciekawszych niż w Power Point).Poniżej możecie zobaczyć przykładową prezentację wykonaną za pomocą tej aplikacji, oraz możliwości jakie potrafi :
2. Jak zacząć z Prezi - rejestracja :
Na początek musimy się zarejestrować w serwisie - klikamy w tym celu przycisk "Sign up now" :
Następnie wybieramy z jakiego rodzaju usług będziemy chcieli korzystać (płatnych/darmowych) - jeżeli korzystamy z darmowych usług (Public), nie będziemy mogli usunąć loga serwisu, czy nie będziemy mogli korzystać z pomocy technicznej. Ja wybiorę jednak wersję "Public" - w pełni pokrywa moje zapotrzebowania.
Dla studentów i nauczycieli jest jeszcze wersja edukacyjna :
Po uzupełnieniu danych takich jak login, hasło czy adres email i zaakceptowaniu regulaminu - zostaniemy automatycznie zalogowani w serwisie.
3. Zalogowani w Prezi i co dalej - jak stworzyć prezentację online ?
Warto zacząć od zapoznania się z zakładką "Learn" (na samej górze), która poprowadzi nas krok po kroku po aplikacji - pokaże jak stworzyć pierwszą prezentację, jak dodawać ciekawe efekty, przejścia itp... - co prawda całość jest w języku angielskim, ale pokazana na materiałach wideo.
Kiedy jesteśmy gotowi, klikamy w przycisk "New prezi" - dzięki temu stworzymy pierwszą profesjonalną prezentację. Musimy wypełnić okienko, które nam wyskoczy wpisując tytuł prezentacji, oraz krótki opis.
Kolejnym krokiem jest wybór szablonu (Templates) - dzięki niemu będziemy mieli ułatwione zadanie - warto skorzystać z gotowych rozwiązań, aby przekonać się do możliwości jakie daje ten serwis.
Po wybraniu szablonu, ukaże nam się główne okienko aplikacji do tworzenia naszej prezentacji multimedialnej.
W lewym górnym rogu, będziemy mieli okienko podobne do poniższego :
Za pomocą tego menu, będziemy mogli :
Colors, Fonts - dodawać czcionki, ustalać kolor tekstu itp..
Path - dodawać przejścia pomiędzy slajdami (czyli który slajd ma się pokazać jako następny)
Frame - dodawać ramki
Insert - wstawić obrazek, film wideo itp...
Shapes - dodawać kształty
W lewym oknie, będziemy mieli boczne menu za pomocą którego przybliżymy lub oddalimy widok, lub automatycznie powrócimy do standardowych ustawień.
Również po lewej stronie, będziemy mieli pokazane kolejne slajdy - właśnie w takiej kolejności nastąpią przejścia z jednego okna do kolejnego - możemy je dodawać, usuwać, modyfikować itp..
4. Modyfikujemy prezentację
Czas, abyśmy dodali własny tekst i stworzyli ciekawą prezentację - w tym celu w głównym oknie, klikamy w dowolnym fragmencie, aby pojawiło nam się okienko jak poniżej :
Aby wprowadzić tekst, wystarczy kliknąć przycisk OK - w tym oknie możemy dodatkowo określić krój, czy kolor czcionki.
Po zatwierdzeniu tekstu, będziemy mogli go przenosić w dowolne miejsce na szablonie, obracać czy powiększać - robimy to dopiero po kliknięciu przycisku "OK".
Za pomocą okienka menu w lewym górnym rogu, dodam nowe obrazki dla naszej prezentacji (w tym celu wybiorę Insert -> Image).
Obrazki zmniejszamy, obracamy i przenosimy tak samo jak zwykły tekst - jest to bardzo proste. Po dodaniu obrazków, wystarczy je nieco zmniejszyć i umieścić tam gdzie będziemy chcieli (w mojej prezentacji, dodałem je do ramki, która będzie pokazywana w prezentacji) :
Jeżeli chcemy zmodyfikować tekst, który znajduje się w szablonie - wystarczy na niego kliknąć (ukaże nam się okienko do przenoszenia i obracania) i wybrać przycisk "edytuj" :
Gdy całość będzie skończona, możemy zobaczyć efekt naszej pracy klikając w przycisk "Show" w prawym dolnym rogu. W prezentacji możemy poruszać się za pomocą strzałek (lewo/prawo), albo kierując myszką w odpowiednie pole na prezentacji.
Znajdziesz tutaj masę ciekawych rzeczy ze świata IT oraz adresy przeróżnych wartościowych stron internetowych. Ponadto zamieszczę dużo porad komputerowych i nie tylko... Naprawdę warto się trochę rozglądnąć - myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie ! Czekam na wasze komentarze i ewentualne sugestie dotyczące tego - o czym chcecie się dowiedzieć, co was interesuje, co zaciekawiło itp..