środa, 16 listopada 2011

Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej ? Jak powiększyć partycję systemową - zwiększenie rozmiaru ! Darmowy program Easeus Partition Master do powiększenia partycji w komputerze !

Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej ?
Jak przydzielić większy rozmiar partycji bez utraty danych !
Podczas instalacji systemu tworzymy zazwyczaj kilka partycji, przyporządkowując każdej z nich odpowiedni rozmiar. Z czasem okazuje się, że rozmiar partycji (która jest już używana) jest niewystarczający i przydałoby się ją powiększyć, oczywiście bez wykonywania formatowania i utraty danych na dysku.
Zobacz jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej krok po kroku, za pomocą darmowego oprogramowania Easus Partition Master ! 
Zwiększenie rozmiaru partycji systemowej - kiedy się przydaje ?
Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie z życia wziętego - instalując świeżą wersję systemu operacyjnego, zazwyczaj tworzymy dwie partycje (taki podział figuruje też w przypadku nowych laptopów) :

a) Pierwsza systemowa (oznaczona zazwyczaj literką C:\), służy do instalowania oprogramowania i aktualizacji systemowych.
b) Druga na dokumenty (oznaczona zazwyczaj literką D:\), służy ona do przechowywania cennych danych takich jak filmy, muzyka, zdjęcia, dokumenty itp... - takich, które chcielibyśmy zachować w przypadku poważnej awarii systemu (wtedy wystarczy sformatować partycję systemową i ponownie postawić system).

W momencie tworzenia partycji systemowych (na etapie instalowania Windows), określamy ich rozmiary - może się zatem okazać, że nasze początkowe założenia są błędne : któraś z partycji okazała się zbyt mała i nie można na niej nic zmieścić, w momencie gdy druga posiada wiele wolnego miejsca.
W tym przypadku możemy dokonać ponownego podziału partycji - nie tracąc zapisanych danych - wystarczy skorzystać z wolnego miejsca na drugiej partycji i ulokować je w tej, gdzie potrzebujemy dodatkowych zasobów.
Do dzieła - jak zmienić rozmiar partycji ...

Aby przystąpić do pracy, musimy zaopatrzyć się w bezpłatny program EASEUS  Partition Master, który możemy pobrać z tej witryny : http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

Po zainstalowaniu, uruchamiamy ikonkę z programem i wybieramy "Go to Main Screen", aby przejść do głównego okna programu :

Po uruchomieniu głównego okna, widzimy coś takiego :


Co prawda program jest w angielskiej wersji językowej, ale jest naprawdę intuicyjny i prosty w obsłudze - o czym się za chwilkę przekonasz.
Możemy tutaj nie tylko zmieniać rozmiar partycji, ale także je tworzyć czy usuwać już istniejące.

W głównym oknie widzimy aktywne partycje - mamy tam napisany ich rozmiar :
a) Used - rozmiar partycji, który obecnie jest zajęty
b) Unused - rozmiar partycji, który jest do naszej dyspozycji

Jak widzimy na obrazku powyżej, w tym przypadku nie opłaca się przerzucać 8GB z partycji systemowej C: na partycję systemową D: gdzie jest ich ponad 50GB.
W tym przypadku operacja odwrotna jest bardziej korzystna - zależy nam na powiększeniu rozmiaru partycji systemowej C:\ (gdzie mamy zainstalowany system), ponieważ z jakiś względów uważamy, że ilość miejsca jest niewystarczająca.


Zaznaczamy zatem partycję z której chcemy pobrać dodatkowe miejsce (np. D:\) i klikamy przycisk Rezise/Move w celu zmniejszenia jej rozmiaru.


Mocno niebieski obszar na pasku wskazuje zajęte miejsce, natomiast ten jasno niebieski miejsce do naszej dyspozycji.
Aby określić rozmiar, który chcemy przenieść do innej partycji (np. C:\) musimy z tej obecnej zwolnić miejsce, w tym celu możemy posłużyć się suwakiem na samej górze : albo wpisać wartość do pola Unallocated Space After :


Niezależnie, który sposób wybierzemy w polu Unallocated Space After pojawi się i tak ilość miejsca, którą chcemy zwolnić (partycja zostanie o nią pomniejszona).
Po wszystkim klikamy OK ! 


W głównym oknie programu pojawi się gwiazdka - oznaczająca miejsce, które nie zostało nigdzie przydzielone -> to, które przed chwilką odebraliśmy jednej z partycji.

Teraz przyszła kolej na to, aby spożytkować ten nieprzydzielony obszar i dołączyć go do naszej partycji systemowej.

Kolejna rzecz, którą musimy zrobić jest trochę dziwna - ale bez niej partycja systemowa C: nie będzie widziała obszaru nieprzydzielone (tego, który zwolniliśmy z partycji D:)

Na samym dole mamy pokazany na rysunku powyżej pasek z partycjami - musimy tutaj zaznaczyć partycję D i przeciągnąć ją na sam koniec, tak aby partycja C: i Unallocated znalazły się koło siebie tzn.

Teraz przechodzimy do partycji systemowej C:\ i tak jak na samym początku klikamy przycisk Resize/Move

Najłatwiej będzie nam znowu przesunąć suwak - tym razem w prawo, aby zwiększyć rozmiar partycji systemowej, po czym klikamy przycisk OK.
W polu Partition Size, znajdzie się wartość Partition Size + Unallocated Space (którą można wpisać ręcznie).
Po zastosowaniu wszystkich zmian możemy kliknąć X w oknie programu, po czym wyskoczy nam komunikat


Jesteśmy tutaj pytani, czy rzeczywiście zgadzamy się z tym co zrobiliśmy i czy program ma wykonać te operacje (wszystko co było dotychczas to tylko ustawienia programu - nic jeszcze nie zmieniliśmy).
Jeżeli klikniemy OK - komputer uruchomi się ponownie i zacznie się podział partycji, który może trwać kilkadziesiąt minut ( w zależności od liczby operacji i rozmiaru partycji).

Skrócona instrukcja podziału partycji (zmiany rozmiaru) :

 1) Wybieramy partycję, której rozmiar chcemy zmiejszyć i klikamy Rezise/Move (gdzie określamy Unallocated Space After)

2) W pasku na dole pole Unallocated Space przenosimy obok partycji do której chcemy je dołączyć (najlepiej to zrobić poprzez przeniesienie partycji, z której odebraliśmy rozmiar na sam koniec, dzięki temu Unallocated Space* automatycznie przeskoczy obok partycji systemowej).

3) Klikamy na partycji do której chcemy dołączyć rozmiar i wybieramy Rezise/Move (gdzie określamy Partition Size, za pomocą suwaka na górze albo wzoru że Partition Size = Partition Size + Unallocated Space).

43 komentarze:

Anonimowy pisze...

swietny program i bardzo pomocna instrukcja :) własnie coś takiego szukałem :)

Anonimowy pisze...

Dobrze "łopatologicznie" napisany poradnik. ;)

Przemo pisze...

Cieszę się, że ktoś docenił mój wkład i artykuł się przydał :)

Anonimowy pisze...

SUPER TEKST! Pozdrawiam AUtora

Anonimowy pisze...

nie działa mi powiększenie partycji... usunąłem 30gb nieużywanego miejsca z jednej i nie mogę tego dodać do partycji C proszę o pomoc

Anonimowy pisze...

Nareszcie konkret, brawo dla autora.

Anonimowy pisze...

polecam , wszystko wytłumaczone krok po kroku

rowspa pisze...

Po restarcie komputera Total Progress zatrzymał się na 50% i tak siedzi od dwóch godzin. Nie mam pojęcia co mam z tym zrobić. Jakieś propozycje?

Anonimowy pisze...

Dzięki! Operacja przebiegła szybko i sprawnie.

Anonimowy pisze...

Chłopie genialna instrukcja! Powinieneś być nauczycielem ale z pensją menadżera! Wielkie dzięki!

Anonimowy pisze...

Tylko że nie działa, po zmniejszeniu partycji "d" stworzyło tak jakby nowy dysk "*" z wolnym miejscem ale niestety nie można go przenieść na dysk "C" na którym jest system.

Anonimowy pisze...

Już działa nie przeniosłem nowego dysku obok dysku "c".

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie, powiększyłem partycje systemową z 30 do 40 gb wszystko szło ładnie ale po uruchomieniu komputera system win7 się nie ładuje.
Próbowałem dysku naprawczego win7 ale jak podłączony jest dysk to nie czyta płyty bootowanej zawiesza się na wejściu i pisze: boot selection popup menu has been selected.
Jeśli odepnę dysk twardy to płyta rusza.
Dysk podpinałem pod inny komputer i wszystko ok.
Więc co zrobić żeby z podpiętym dyskiem płyta ruszyła

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki.Wszystko się udało powiększyłem sobie partycję c , dzięki super opisanej instrukcji !!!Jeszcze raz wielkie dzięki !!

Anonimowy pisze...

Dzięki! Bez problemu i szybko zwiększyłam rozmiar partycji systemowej. Jeszcze raz dzięki!

Anonimowy pisze...

Fajnie poszło i bez bólu. Serdeczne dzięki.
Można również: najpierw wydzielić żądany wolumin poprzez narzędzia systemowe o później przy pomocy Easeus Partition Masterpowyższych i instrukcji przydzielić do wybranej partycji.

Anonimowy pisze...

Wszystko jasne i czytelne poszło bez najmniejszych problemów ! Jednak lekkiego cykorka miałem nie powiem ;-)
10/10 - Serdeczne dzięki !!!

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki, Mistrzu

Anonimowy pisze...

Dzięki, dobra instrukcja :)

Anonimowy pisze...

Dzięki Wielkie. sto lat bym myślał i bym nie wymyślił aby przeciągnąć partycję D: za nieprzydzielone miejsce ;) pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Przewalałem 30G z f: na c: Program zainicjował 4 operacje. Komputer uruchamiał się 1,5 godziny. Miałem już małego stresa ale poszło. Wszystko zgodnie z instrukcją. Dzięki

Anonimowy pisze...

Super,wielkie dzięki,masz u mnie duże piwo,o to mi chodziło,nie było żadnych problemów .Dziękuje i pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Dobry programik bo za free podobny do partition magic. Pomocna i wyrazista instrukcja.

Anonimowy pisze...

Dzięki wielkie za poradnik!

Anonimowy pisze...

Zbierałam się do tego jak do jeża, ale całe szczęście wszystko się udało! Łącznie wykonałam 3 operacje, kliknęłam ok, komputer zrobił co trzeba w jakieś 5 minut i z powrotem mogłam się zalogować mając na dysku C ponad 10 GB więcej miejsca ;). Próbowałam wcześniej zrobić to poprzez opcję zarządzanie komputerem, ale nie dało rady. Nie mogłam wcześniej za Chiny Ludowe przesunąć nieprzydzielonej partycji tak by stała obok C. Rozgraniczała ją partycja: "Zastrzeżone przez system",. Tym programem zrobiłam to bez problemu. Dobra, czytelna instrukcja z przydatnymi printscreenami ;).

Anonimowy pisze...

Bardzo mi pomogło wielkie DZIĘKI...

Anonimowy pisze...

super thx

Anonimowy pisze...

lux program graty.. pozdro

Anonimowy pisze...

Super. Dzięki.

Anonimowy pisze...

wielkie dzięki, instrukcja pomogła

Anonimowy pisze...

Czy ktoś próbował tego programu jak dyski są w raidzie ? raid 1 mirror , brakuje mi na c: czy jak powiększę to powyższym sposobem czy mi się to nie rozjedzie ?

Anonimowy pisze...

Dzięki za wzorową instrukcję. Wszystko poszło jak po maśle. A już myślałem, że będę musiał robić formata. Super !!!

Anonimowy pisze...

Dołączam się do przedmówców. Znakomity tutorial do naprawdę wygodnego narzędzia. Zastosowałam i wszystko poszło bez zarzutu. Wielkie uznanie dla autora!

Anonimowy pisze...

Bardzo dobra robota, wszystko ok. pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry poradnik :D polecam

Anonimowy pisze...

Super program i poradnik, dzięki

Kacper Sakiewicz pisze...

Zacieło mi sie przy 100% :(


Ola P. pisze...

Świetne, dziękuje za tą instrukcję! :) :) Wszystko poszło dobrze. Dzięki temu programikowi (i pomocnej instrukcji) udało się :) Jeszcze raz dziękuje. :D

Anonimowy pisze...

Też to mam

Anonimowy pisze...

Mam problem proszę o pomoc zrobiłem całą operacje zgodnie z instrukcją ale po resecie PC pokazało się lądowanie i w 50% się zatrzymało i pokazało okienko z komendami, gdy wylanczam i wlanczam pc ciągle jest to samo niewiem co zrobic help my

Anonimowy pisze...

To ciągle ja napisze o szczegulach jak wcisniemy tab lub napiszemy w komendach help pojawia się nam około 15 komend a gdy jedną z nich wpiszemy trzeba wpisać hasło ale nic nie pasuje

Anonimowy pisze...

Witam mam taki problem, że nie moge dodać wolnego miejsca do dysku c za którym znajduje się partycja EX T3 , która tak jakby blokuje mi mozliwość przesunięcia unllocated space tak żeby sąsiadowało z partycja dysku c

Anonimowy pisze...

Jedyna porządna i rzetelna instrukcja dzięki której udało zmienić rozmiar dysków zwłaszcza przy kolejnej dziwnej rzeczy;d Wielkie dzięki ; )

Prześlij komentarz