czwartek, 24 lutego 2011

Komputer nie widzi dysku ? Dlaczego komputer nie rozpoznaje dysku usb - co zrobić, jeżeli komputer nie widzi dysku ? Windows nie widzi dysku zewnętrznego !

Komputer nie rozpoznaje dysku - co zrobić ?
 flickr, XaYaNa

Podłączasz zewnętrzny dysk twardy do komputera i nic się nie dzieje - co zrobić jeżeli komputer nie widzi dysku twardego, podłączonego do komputera ? Zobacz jak sobie poradzić z tym problemem i rozwiązać kłopot braku widoczności dysku w systemie Windows.

Co zrobić jeżeli komputer nie widzi dysku ?

Jest to częsty problem poruszany na forach internetowych - możemy znaleźć wiele tematów, które rozpoczynają się "komputer nie rozpoznaje", albo "komputer nie widzi" dysku twardego.
Aby poszukać rozwiązania, musimy odpowiedzieć sobie na pewne pytania - i zastosować się do porad tutaj przedstawionych.

flickr, gcg2009 

1. Dysk jest podłączony do złącza IDE/ATA :

- jeżeli posiadasz kilka dysków twardych podłączonych do komputera, to pamiętaj aby jeden z nich miał zworkę przestawioną na tryb Master, natomiast drugi pracował w trybie Slave.
(zmiany możesz dokonać z tyłu dysku twardego, za pomocą specjalnej zworki).
 flickr, mattk1979

2. Dysk jest podłączony do złącza SATA :
Jeżeli posiadamy nowszy dysk twardy, a mianowicie SATA i nie jest on widoczny przez system, należy w BIOSIE wyłączyć tryb SATA native mode.
Ponadto należy pamiętać, aby w Biosie mieć ustawiony tryb dysku twardego na IDE/ATA, dzięki czemu dyski twarde będą widoczne przez system operacyjny.

3. Dysk jest widoczny w Biosie, ale nie ma go w systemie Windows :

Jeżeli dysk jest widoczny w Biosie, to oznacza że jest on sprawny - natomiast system operacyjny nie potrafi go poprawnie zidentyfikować.
W tym celu wchodzimy w Panel Sterowania >>Narzędzia administracyjne >>Zarządzanie komputerem  i wybieramy Zarządzanie dyskami :


Wybieramy tutaj opcję skanuj dyski, z menu akcja - jeżeli mamy widoczny dysk to klikamy na niego prawym klawiszem myszki i wybieramy Zainicjuj.

4. Nic nie pomaga co może być przyczyną tego, że komputer nie widzi dysku twardego ?
  
W takim przypadku usterki można poszukać w taśmach łączących dysk twardy z komputerem - być może, któraś z nich jest zbyt poluzowana albo co gorsza niesprawna (np. pęknięta).
Jeżeli to nie pomoże, to spróbujmy odłączyć pozostałe dyski np. dvd,cd od komputera zostawiając wyłącznie dysk twardy - włączmy komputer i sprawdźmy czy zostanie rozpoznany.
Warto także sprawdzić dysk u naszych znajomych - jeżeli tam także nie jest rozpoznawany, to mamy problem.

5. Komputer nie widzi dysku zewnętrznego USB :

 Jeżeli twój komputer nie rozpoznaje dysku zewnętrznego USB podłączonego do komputera, to spróbuj go podłączyć za pomocą gniazd USB z tyłu komputera.
Często dyski twarde mają kabel usb w którym istnieje odnoga na 2 USB - pamiętajmy aby koniecznie podłączyć wtedy dysk twardy do dwóch gniazd USB, gdyż część dysków twardych do wystartowania potrzebuje większego zasilania

Źródło: x86.pl 

15 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry artykuł, dzięki za pomoc

Anonimowy pisze...

dziękuje za pomoc ;) mnie spotkała sytuacja wymieniona w punkcie 3 :) wszystko teraz działa, dzięki!

Anonimowy pisze...

Nareszcie po wielu godzinach szukania, znalazłem odpowiedz na mój problem z dyskiem. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

a co zrobić jak kupiłem nowy dysk, bios go widzi, a system nie i nie mogę wgrać systemu

Anonimowy pisze...

Wreszcie mam to co chciałem! Wielkie dzięki.
Gdy robiłem kompa i ciągle wyskakiwało "Boot Failure" to myślałem,że z nerwów sie zesram!

Anonimowy pisze...

Niech Ci Bóg wynagrodzi samymi synami, że chciało Ci się napisać ten artykuł ! Pomogłeś!

Anonimowy pisze...

Artykuł - SUPER , praktyczne wskazówki do prawidłowego działania sprzętowego ,,,,, jednak zewnętrzny HDD WD-320 Gb Sata ,podłączany na różne sposoby nie działa pod XP w notebooku acer 2410 ,wszystkie opcje sprzętowe utrzymane wg, wymagań ,USB- 2.0. , Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Nie rozumiem. Mój komputer ma inny problem, ponieważ nie czyta mi jednej bardzo prostej płyty i 2 innych: Tomb Raider Underworld i Legend. Tą prostą płytą jest CD z Komputer Gry Świat. Mam NoteBooka, dokładniej Asusa F3 series NoteBook. Czy będę musiała wymienić go? Jeśli tak, to ile to może kosztować? Jeśli ktoś wie, proszę o komentarz. Tylko chciałabym, by był najprostszy, ponieważ niezbyt znam się na komputerach. Z góry dziękuję za wszystkie porady. :)

Anonimowy pisze...

I cacy-zahulało!Punkt 3 zadziałał.Oby więcej takich blogów a nie idiotyzmy typu "napisz jaki masz system i płytę" a po otrzymanych informacjach najczęściej taki "mądruś-fachura" już więcej się nie odzywa-DZIĘKI WIELKIE.

Przemo pisze...

Cieszę się, że artykuł okazał się skuteczny :)

Anonimowy pisze...

mam takie pytanko mnie dotyczy problem nr 3 i zrobilem wszystko tak jak jest tam napisane ale nie mam polecenia "zainicjuj" co robic

Anonimowy pisze...

Ja mam taki sam problem jak kolega wyżej

Anonimowy pisze...

mam stary dysk ata z komp. stacjonarnego. kupilam przejsciowke na usb. podpielam wszystko- przejsciowke, zasilacz do dysku, a laptop nie widzi tego dysku. dlaczego? prosze o pomoc!

Anonimowy pisze...

jebany cwelu ! Ładnie to tak kopiować ?

Anonimowy pisze...

to mamy problem świetnie i co dalej

Prześlij komentarz