poniedziałek, 6 września 2010

Skaner sieciowy, skaner portów, skaner ip, advanced ip scanner, skaner sieci lokalnej, skaner lan, adresy ip w sieci, skaner dla admini

Skaner sieciowy, skaner numerów mac w sieci lokalnej. 
Zobacz jakie informacje pokazuje skaner sieciowy i co można z nimi zrobić !
Jak zobaczyć adresy IP w sieci lokalnej, jak zebrać informacje z sieci lokalnej w lan, jak zobaczyć numery mac kart sieciowych - testujemy skaner portów w sieci lokalnej.
Zobacz co potrafi skaner portów, co pokazuje i czy te informacje mogą być niebezpieczne.

Przedstawię dzisiaj darmowy program Advanced IP Scanner v1.5, dostępny pod adresem http://www.programosy.pl/program,advanced-ip-scanner.html


Advanced IP Scanner to jeden z wielu programów, które zbierają informacje o naszej sieci lokalnej LAN.
Program ten skanuje pewien zakres adresów IP podanych w okienku Select Range i na tej podstawie wyświetla nam dosyć istotne informacje o naszej sieci - a dokładnie o ich użytkownikach.

Oto jaki widok uzyskamy po zeskanowaniu sieci programem Advanced IP Scanner (część danych oczywiście zakryłem)  :


Co tutaj widzimy ?
Dostajemy takie informacje jak min. adresy IP komputerów dostępnych w sieci (zakładka IP), następnie informacje o tym, czy dany komputer jest aktualnie włączony do sieci (Status np. Alive - dostępny).
Oprócz tego program potrafi także wyciągnąć od dostępnego użytkownika (Alive) numer jego MAC karty sieciowej. Jest to bardzo niebezpieczna opcja, którą aktywujemy przyciskiem Get Netbios Info.

A niebezpieczna dlatego, że wiedza o numerze MAC karty sieciowej pozwala niejako "podszyć" się pod ten komputer. Załóżmy, że w naszej sieci istnieje filtracja po numerach MAC - inaczej mówiąc, nikt kto nie ma odpowiedniego numeru karty MAC nie uzyska dostępu do internetu.
Załóżmy także, że uzyskaliśmy numer MAC karty sieciowej, jednego z użytkowników sieci a także mamy pewność że np. dzisiaj nie będzie on korzystał z komputera.
Wystarczy, że zastosujemy trik z podmianą numeru karty sieciowej - swojej na użytkownika z sieci - abyśmy mogli korzystać z internetu "jakoby" na jego koszt.
Oczywiście takie zabiegi są nielegalne - ale warto wiedzieć, że coś takiego może się zdarzyć - w przypadku jednak gdy niespodziewanie nasz użytkownik uruchomi komputer na jego ekranie komputera pojawi się informacja o konflikcie sieciowym - zdolny administrator będzie już w stanie wyłapać intruza.

Program potrafi także obsługiwać telnet - co daje znacznie więcej możliwości. Skanery sieciowe są przydatne administratorom, ale także mogą być niebezpieczne dla zwykłego użytkownika. Im więcej informacji zdobędziemy na temat jakiegoś komputera, tym łatwiej będzie znaleźć drogę aby wykraść cenne dane - a za to już odpowiedzialni są  "cyber przestępcy".

1 komentarze:

moje ip pisze...

hehe a zanim puszcze skana portów to tu www.adres-ip.pl nożna sprawdzić zamieszkanie skanowanego

Prześlij komentarz