sobota, 22 stycznia 2011

Jak włączyć tryb DMA w Windows - przyśpiesz działanie twardego dysku ! Jak przyśpieszyć twardy dysk, włącz tryb DMA w komputerze !

Jak włączyć DMA w komputerze - szybsze działanie twardego dysku gwarantowane !

Narzekasz na zbyt wolną pracę dysku twardego, przenoszenie plików czy kopiowanie trwa wieczność, komputer chodzi jakby spał - być może nie masz włączonego trybu DMA.
Zobacz jak włączyć tryb DMA i dzięki temu przyśpieszyć działanie dysku twardego a tym samym całego systemu.

Tryb DMA w Windows - co to jest :

Tryb DMA - to tzw. bezpośredni dostęp do pamięci. Dzięki takiemu podejściu nasza karta dźwiękowa, czy dysk twardy może bezpośrednio korzystać z pamięci RAM, niejako nie korzystając przy tym z procesora.
Jest to o tyle korzystne, że układy te nie muszą czekać na reakcję procesora, ponadto jednostka centralna może zając się w tym czasie innymi zadaniami.
Należy pamiętać, że tryb DMA dotyczy wyłącznie dysków IDE/ATA nie dotyczy on natomiast popularnych obecnie - dysków SATA.

Jak włączyć tryb DMA w Windows :

Jeżeli chcemy przestawić pracę naszego dysku twardego na tryb DMA (oczywiście o ile taki tryb obsługuje) to dzięki temu, zwiększymy znacznie wydajność całego systemu.
W tym celu wchodzimy w Panel Sterowania >> System :

Przechodzimy do zakładki Sprzęt i Menedżer urządzeń :


Odnajdujemy w menedżerze urządzeń taki wpis jak : "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" - rozwijamy tą listę i przechodzimy do podzakładki Podstawowy kanał IDE


Jeżeli jest ich kilka - to czynność dla każdego będziemy powtarzać - klikamy prawym klawiszem myszki na Właściwości.

I tutaj ustawiamy Tryb Transferu : jako DMA jeżeli dostępne.
W menu Bieżący tryb transferu - możemy zobaczyć jaki tryb aktualnie mamy włączony i jaki tryb DMA obsługuje nasz dysk twardy.
Po wszystkim klikamy OK - możemy się cieszyć szybszym trybem DMA, który gwarantuje szybszą komunikację z pamięcią, a tym samym wydajniejszą pracę całego systemu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz