wtorek, 17 maja 2011

Jak usunąć wybór systemu operacyjnego ? Jak usunąć boot loader wpisy innych systemów ? Jak usunąć niepotrzebne rozruchy ? Usuwanie niepotrzebnego rozruchu menu wyboru systemu operacyjnego !

Usuwamy menu wyboru systemu operacyjnego.
Jak usunąć niepotrzebne wpisy rozruchu (bootloader).
 flickr, trekkyandy

Czasami instalując drugi system operacyjny pozostają nam wpisy o wyborze systemu operacyjnego przy starcie komputera. Zobacz jak zlikwidować wpisy o nieaktualnych systemach operacyjnych, czyli jak usunąć wpisy bootloader. Zobacz jak pozbyć się menu rozruchu systemu operacyjnego - usuwamy zbędne wpisy z listy rozruchowej.

Zbędne wpisy na liście rozruchowej - jak je usunąć ?

Pierwszy sposób będzie się opierał na zlikwidowaniu menu wyboru systemu operacyjnego, dzięki zmniejszeniu czasu wyświetlania listy systemów operacyjnych ze standardowych 30s na 0s.
Aby tego dokonać klikamy PPM na Mój komputer i wybieramy Właściwości.
Następnie przechodzimy do zakładki Zaawansowane :

Następnie klikamy Ustawienia w zakładce Uruchamianie i odzyskiwanie (na samym dole) :

Musimy tutaj zmienić czas wyświetlania listy systemów operacyjnych - najlepiej po prostu odznaczyć tą opcję, albo zmienić jej wartość na 0.

Metoda nr 2 - usuwamy bootloader :

Musimy uruchomić konsolę odzyskiwania systemu - w tym celu wkładamy płytę z Windowsem do napędu i ponownie uruchamiamy z niej komputer.
W przypadku posiadania Windows XP do konsoli odzyskiwania wchodzimy za pomocą klawisza "R", po czym podajemy instalację systemu, którą chcemy wybrać i wpisujemy hasło administratora (przeważnie puste).

W konsoli odzyskiwania musimy wpisać polecenia : fixboot, a następnie fixmbr - aby zamknąć konsolę wpisujemy EXIT.
 

Szczegółową poradę możemy znaleźć także na stronie Microsoftu :


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

nie rozwiązuje to problemu gdy mamy np. 3 systemy a chcemy usunąć tylko 1.

Panie Wojtku pisze...

Miałem dwa XP Home, 1 z katalogiem Windows o nazwie WINDOWS, 2 z katalogiem Windows o nazwie(identyfikatorze) C. Otóż po wykasowaniu zawartości bootloadera po restarcie dostałem komunikat: "brak pliku C: Windows\system32\hal.dll" i słusznie bo wypieprzyłem zawartość Windows\ z wyiątkiem ukrytych 3 folderów. Dalej z konsoli R w opcji płyty z instalką dodałem system do ładowania o nazwie C-ZAMIAST-WINDOWS (nazwa bez znaczenia) i po restarcie otrzymałem następujący bootloader:
[boot loader]
timeout=20
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\C
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\C="C-ZAMIAST-WINDOWS" IN

"IN" to jest coś czego się domyśliłem z lektury bootloadera jako opcja wyłączności, a może niepotrzebna? IN wpisałem jako parametr polecenia BOOTCFG /REBUILD
oczywiście po wprowadzeniu identyfikatora C-ZAMIAST-WINDOWS
No problem. Zniknęło menu wyboru na starcie!!! Hurrrra.
A takie wypieprzanie hurtem nie zawsze dobrze robi,a poza tym bootloader jest dostępny po odkryciu ukrytych plików s.o. w menu Narzędzia\Opcje folderrów\Widok w katalogu głównym pod nazwą "boot". To tyle dla innych nieszczęśliwych posiadaczy dwóch Windowsów(jednego dobrego, drugiego w fazie reinstalacyjnej z opcją zawiasu w trakcie i twardego resetu)
Wojciech Paluch paniewojtku@gmail.com

Prześlij komentarz