piątek, 22 czerwca 2012

Jak stworzyć strukturę bazy danych MySQL ? Jak stworzyć bazę danych MySQL ? Jak stworzyć tabele MySQL ? Program do tworzenia bazy danych Mysql Workbench !

Jak stworzyć strukturę bazy danych MySQL za pomocą MySQL Workbench ?

Chcesz założyć własną bazę danych MySQL, ale męczy Cię tworzenie tabel i relacji pomiędzy nimi za pomocą języka SQL ? Wykorzystaj darmowe oprogramowanie MySQL Workbench, które zostało stworzone do wizualnego tworzenia bazy danych MySQL. Zobacz jak w prosty sposób stworzyć strukturę bazy danych MySQL  - tabelę i relacje pomiędzy nimi !

MySQL Workbench - jak łatwo stworzyć bazę danych MySQL ?

MySQL Workbench pozwala modelować bazę danych MySQL, za pomocą wizualnych reprezentacji tabel. Dzięki temu nie musimy mozolnie opisywać struktury bazy danych w języku SQL, program MySQL Workbench wygeneruje odpowiedni kod za nas !  Program pobierzemy za darmo ze strony : http://www.mysql.com/downloads/workbench/ - możemy pobrać zarówno wersję instalacyjną, oraz taką która wymaga jedynie rozpakowania (dostępne systemy to między innymi : Windows, Fedora, Ubuntu Linux, Mac OS X).

Jak za pomocą programu stworzyć bazę danych MySQL ?

Po uruchomieniu MySQL Workbench, wybieramy pozycję File -> New Model, lub naciskamy kombinację klawiszy CTRL + N. Zostanie wyświetlony obszar do modelowania bazy danych widoczny na obrazku poniżej :


Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać to utworzenie tabel, wraz z atrybutami - dlatego klikamy w przycisk "add table" :

Uzupełniamy odpowiednie pole takie jak nazwa tabeli, oraz atrybuty (pamiętajmy, aby jednym z nich był klucz główny - charakteryzuje się zaznaczonym polem PK tzn. "primary key") :

Podczas tworzenia tabel, należy przemyśleć jak będą one ze sobą powiązane - w tym celu radzę zapoznać się z podstawami relacyjnych baz danych, a dokładniej z ich normalizacją.  
Jeżeli będziemy mieli rozpisane wszystkie tabele, klikamy na przycisk "Add diagram", aby ustalić relację pomiędzy encjami :

Ujrzymy okno podobne do poniższego, w którym należy przeciągnąć utworzone tabele na pole robocze diagramu :


Moja struktura bazy danych będzie trochę mijała się z prawdą, ponieważ zakładam w niej że książka należy wyłącznie do jednego autora (ale nie o to tutaj chodzi - zależy mi na pokazaniu jak wymodelować strukturę bazy danych). Zatem odpowiednio rozmieszczamy tabele w obszarze roboczym :


Teraz połączymy tabelę, tak aby tworzyły relację - w moim założeniu będzie to wyglądało w ten sposób, że :

- książka, może należeć do jednego czytelnika w danym czasie (nie będę przechowywał historii, kto kiedy pożyczył książkę)
- czytelnik, może wypożyczyć wiele książek
- książka, może mieć wyłącznie jednego autora 
- autor, może opublikować wiele książek

Zazwyczaj, będziemy korzystali z trzech opcji, pozwalających stworzyć relację (1 do 1, 1 do wielu, oraz wiele do wielu) :


W ten sposób utworzymy połączenia widoczne jak na poniższym obrazku :

Jeżeli klikniemy dwukrotnie na relację, będziemy mogli ustalić dodatkowe opcje takie jak np. obligatoryjność :


Gdy zakończymy tworzenie struktury bazy danych, będziemy mogli wygenerować plik bazy danych SQL. Wystarczy go importować np. za pomocą PhpMyAdmin, aby utworzyć bazę danych o strukturze, którą przed chwilą stworzyliśmy. Aby tego dokonać wybieramy menu File -> Export -> Forward Engineer SQL Create Script. Zaznaczamy opcję, które chcemy wyeksportować - przeważnie będą to tabele, oraz użytkownicy (jeżeli takich stworzyliśmy). Plik, który powstanie widoczny jest poniżej : 


Możemy kliknąć przycisk "Save to other file", aby zapisać plik w formacie .sql.

6 komentarze:

Maciej Kucharski pisze...

Wszystkie narzędzia bazodanowe działają podobnie.

Kamil Wiśniewski pisze...

Szczerze to dla mnie czarna magia, ale poradnik bardzo dobrze napisany

Jacek pisze...

Świetny poradnik, wszystko jasno i czytelnie objaśnione.

Krzychu pisze...

Tego szukałem, dzięki, bardzo pomocne

Domeny pisze...

Bardzo fajnie wytłumaczyłeś procedurę tworzenia struktur baz danych.

Maciej pisze...

Wszystkie narzędzia bazodanowe działają podobnie, poradnik bardzo dobrze napisany także da się z niego sporo wynieść w kontekście ogólnego tworzenia bazy.

Prześlij komentarz