czwartek, 21 czerwca 2012

Jak używać serwerów proxy ? Jak korzystać z proxy ? Jak skonfigurować anonimowe proxy ?

Jak korzystać z anonimowych serwerów proxy ? Jak korzystać z innego adresu IP ?

flickr, rfranklinaz 
 
W przypadku, gdy nasze konto zostanie zablokowane na forum internetowym - możemy założyć kolejne. Co jednak w sytuacji, gdy administrator postanowił zablokować nasz adres IP ? Osoby ze stałym adresem IP nie będą mogły uzyskać dostępu do forum, lub innych miejsce w internecie. Korzystając z serwerów proxy, będziemy mogli wejść tam, gdzie nie powinniśmy. Zobacz jak skonfigurować komputer do korzystania z serwerów proxy i co dzięki nim można uzyskać.
 
Co to jest serwer proxy ?
 
Serwery proxy pośredniczą w wymianie informacji, pomiędzy komputerem użytkownika, a komputerem docelowym. Chcąc przeglądnąć stronę internetową - wysyłamy żądanie do serwera proxy, który ją udostępnia. Skoro to serwer proxy łączy się w naszym imieniu z miejscem docelowym - to jego adres IP widnieje w liście połączeń. Oczywiście mówimy o anonimowych serwerach proxy, ponieważ są jeszcze takie, które wyłącznie umożliwiają szybsze przeglądanie stron internetowych. Jest to możliwe w sytuacji gdy połączenie z serwerem proxy jest nawiązywane szybciej, niż z witryną którą chcemy przeglądnąć, a serwer proxy ma stworzoną kopię witryny, którą chcemy zobaczyć.
 
Prędkość internetu z wykorzystaniem proxy ?
 
Wiele osób, może zadać pytanie - jaka jest prędkość internetu wykorzystując proxy ? Wiele programów, które ukrywają nasze IP np. TOR, znacznie zmniejszają szybkość połączenia z internetem. Okazuje się, że w przypadku proxy, może być znacznie lepiej. Serwerów proxy jest bardzo dużo i to od nas zależy, czy wybierzemy bardziej, lub mniej wydajny. Korzystając z mało obciążonego serwera, możemy surfować w internecie praktycznie, bez zauważalnej różnicy - a nawet szybciej (o czym wspomniałem powyżej).
 
Jak korzystać z serwera proxy ?
 
Konfiguracja serwera proxy, jest bardzo prosta i ogranicza się do wpisania kilku danych w naszej przeglądarce internetowej. Na przykładzie Firefoxa,  pokażę jak tego dokonać.
 
a) Konfiguracja proxy w Firefox :
 
Uruchamiamy przeglądarkę i z menu wybieramy Narzędzia -> Opcje.
 
 

Następnie przechodzimy do zakładki Sieć i wybieramy przycisk "Ustawienia". Pokaże nam się okienko jak poniżej, w którym zaznaczamy pole "ręczna konfiguracja serwerów proxy".


Wpisujemy adres serwera proxy, w polu "serwer proxy HTTP", a także podajemy numer portu - to wszystko ! Klikamy przycisk OK - teraz możemy sprawdzić nasza adres IP (będzie taki, jak adres IP serwera proxy). Korzystając z innych przeglądarek postępujemy podobnie i podajemy te same dane.

Gdzie otrzymać dane serwerów proxy : adres i numer portu ?

W internecie jest mnóstwo stron podających dane do darmowych serwerów proxy - jedną z nich jest http://www.freeproxylists.net/, oraz  http://proxy-list.org/en/index.php


Mamy tam podany zarówno adres IP serwera proxy, a także port przez który będzie się komunikował. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy umożliwia on korzystanie z bezpiecznego protokołu HTTPS. Sprawdźmy także jaka jest jego wydajność - na rysunku powyżej im więcej zielonego tym lepiej :)

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

ODBLOKUJCIE.kresowiaczki.pl.kreskówki.tv MI TO

Anonimowy pisze...

Thx ziomek ;)

Anonimowy pisze...

Wielkie dzieki!

kki pisze...

dzięki, bardzo przydatne info!

Anonimowy pisze...

super ! wszystko działa dzięki !

Prześlij komentarz