środa, 23 czerwca 2010

Oszustwa na allegro, ochrona przed oszustami na allegro, jak bezpiecznie kupować na aukcji ! Zostałem oszukany na allegro, jak nie dać się oszukać, jak bezpiecznie kupować !

Jak nie dać się oszukać na allegro ? Co zrobić gdy zostaniemy oszukani na aukcji....
Sztuczki, dzięki którym oszuści nabierają kupujących - nie daj się oszukać !
flickr, Fe Ilya
Aukcje internetowe są już na tyle prężnie działającą formą kupowania, że warto o nich wspomnieć w świetle naszego bezpieczeństwa.
Kupując na aukcji wybieramy przeważnie najtańszy produkt, nie zważając na to czy kupujący jest wiarygodny - po prostu liczą się oszczędności.
Warto jednak przyjrzeć się kilku technikom, dzięki której oszust może "nabrać" każdego z nas na towar którego rzeczywiście nie posiada.
Wspomnę także o tym, w jaki sposób nie tylko zabezpieczyć się przed ewentualnymi oszustami np. na aukcji Allegro, ale także  jak poradzić sobie w przypadku gdy zostaniemy oszukani np. zapłacimy, ale nie dostaniemy towaru.

Stare sposoby oszukiwania ....(ale to już było) :

Tworząc aukcję internetową musimy jednoznacznie opisać jaki produkt sprzedajemy, czy jest on nowy czy używany, czy ma podarte brzegi itp... 
A więc przykładowo sprzedając konsolę do playstation mógłbym napisać w tytule : Zestaw Playstation 2!
Oszustwo opierało się w głównej mierze nie na tytule, ale opisie aukcji - chodziło o to, że można było wybrać biały kolor tekstu, który nakładał się na białe tło strony. Dzięki temu to co napisaliśmy nie było widoczne, albo słabo widoczne - no ale w końcu znalazło się to w aukcji. Teraz osoba, która taki przedmiot kupi - zgadza się na warunki aukcji czyli np. w opisie aukcji napiszę że konsola jest używana, ale już białym tekstem napisze że brakuje 2joypadów :P
Zestaw przecież jest bo daje samą konsolę i zasilacz a to już są dwie rzeczy - czyli zestaw elementów :)
Serwis allegro jednak zmienił nieco regulamin i sposób tworzenia aukcji - taki numer już nie przejdzie.

Komentarze - ważna rzecz ... 

Stali bywalcy aukcji wiedzą na pewno jak ważne są komentarze - dzięki nim możemy sprawdzić wiarygodność danej osoby czy np. w ciągu ostatniego miesiąca sprzedała jakiś przedmiot, czy kupujący był zadowolony itp...
Oczywiście oszuści też "dowiedzieli" się że komentarz = wiarygodność, dlatego postanowili "nabijać" sobie pozytywne komentarze.
Robi się to w ten sposób, że zakłada się albo kilka fikcyjnych kont i między nimi kupuje się przedmioty (trzeba wtedy posiadać dwa miejsca adresowe - ponieważ przychodzi list aktywacyjny), albo sprzedaje się przedmioty, które mają bardzo małą wartość nabywczą. 

Coś taniego, czyli przedmioty, których nie ma ...

Kolejna rzecz, na którą jest bardzo wielu chętnych to oczywiście cena. Aukcja polega na tym, aby kupić po najniższej cenie - dlatego oszuści znacznie spadają poza  oryginalne ceny produktów - sprzedają "prawie darmo".
Jeżeli ktoś sprzedaje 40 calowy telewizor za 500 złotych, to albo jest on całkowicie zniszczony, albo ten sprzęt do nas nie trafi.

Zostałem oszukany co mam robić ???


Po pierwsze, jeżeli żadna metoda kontaktu nie skutkuje to opisujemy sprawę na allegro - kontaktujemy się z serwisem. Następnie informujemy sprzedawcę o wszczęciu postępowania przeciwko niemu oraz zgłaszamy wniosek na policję - najlepiej mieć ze sobą skan aukcji, dowód wygrania oraz przelewu pieniędzy, ponadto dane kontaktowe sprzedawcy. Kolejną rzeczą jest domaganie się odszkodowania w ramach programu ochrony kupujących o którym więcej można przeczytać tutaj : http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/education/pok/index.php
Nic innego nam nie pozostaje jak tylko ... czekać ! 

Nie tylko kupujący są zagrożeni - sprzedający miej się na baczności ! 

Jeżeli ktoś nie słyszał o Nigeryjskim przekręcie - to już tłumaczę. Chodziło o to, że do nas jako sprzedających zgłasza się potencjalny kupiec, który przewyższa w licytacji wszystkie inne oferty. Proponuje on kwotę znacznie wyższą niż cała reszta. Często się z nami kontaktuje poprzez email w którym zawiera różne (mniej istotne) informacje - chce jak najszybciej zakończyć aukcję. Po pewnym czasie wysyła do nas potwierdzenie przelewu - oczywiście sfałszowane. My wysyłamy towar, ale pieniędzy nie dostajemy.
Zdarza się też tak, że aby uwiarygodnić przelew - robi on dwa przelewy - jeden rzeczywisty na małą sumę po czym pisze, że pomyliło mu się i następnego dnia wysłał kolejny. 

Czyli co robić aby nie dać się oszukać ?

Po pierwsze i chyba najważniejsze - kupujmy z głową ! Nie dajmy się nabrać na "strasznie" niskie towary - przecież kto chciałby stracić na wartości ? Oczywiście towary są znacznie tańsze niż w sklepie, ale z pewną dozą rozsądku. 
Po drugie uważnie czytajmy aukcje, jeżeli coś jest nie jasnego to kontaktujmy się ze sprzedającym. 
Ponadto sprawdźmy jego wiarygodność - sprawdzajmy komentarze co kupował przez ostatni czas, co sprzedawał itp... czy są to tanie czy drogie rzeczy.
Kolejna rzecz, która może nas zabezpieczyć przed oszustwem jest wysyłka za "pobraniem" - dzięki temu płacimy gdy otrzymamy towar - oczywiście możemy go także sprawdzić, aby nie okazało się, że w środku jest ...cegła.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ten wpis dobrze mówi o ochronie na allegro i jej realiach http://www.open-youweb.com/ochrona-kupujacych-w-allegro/

Prześlij komentarz