czwartek, 31 marca 2011

Jak wyciąć kadr z filmu - jak usunąć reklamy z filmu ? Jak skrócić film - czyli cięcie pliku wideo ! Poradnik o modyfikacjach plików wideo (avi).

Usuwamy kadr z filmu, wycinamy reklamy, poprawiamy jakość filmu - skracamy film.

Tym razem na stronie Pececik, przedstawię poradnik za pomocą którego odpowiednio zmodyfikujesz plik wideo do twoich potrzeb. Jeżeli nie wiesz jak usunąć reklamę z filmu, jak wyciąć dany kadr albo jak podzielić film na dwie części to przeczytaj poradnik o modyfikacjach plików wideo.
Dowiedz się jak za pomocą narzędzia VirtualDub dostosować materiał wideo do swoich potrzeb.

Virtual Dub - nasze narzędzie pracy :

Virtual Dub to niewielkie narzędzie ważące około 1,6MB, które potrafi dość sporo - ponadto nie trzeba go instalować, wystarczy pobrać go z tej strony, rozpakować i uruchomić : http://www.programosy.pl/program,virtualdub.html 
 

Pierwsze co musimy zrobić, to załadować nasz film, który będziemy poddawać modyfikacjom - w tym celu wybieramy menu File -> Open Video File oraz wybieramy plik wideo z dysku naszego komputera.


Jak usunąć reklamy z filmu i wyciąć kadr :

Czasami nagrywając np. coś z telewizji nagramy razem z materiałem, który nas interesuje reklamy - możemy się ich jednak łatwo pozbyć - wystarczy je wyciąć. 
Proces wycinania czegoś z filmu trwa dosłownie chwilkę, gdyż tutaj nie jest potrzebna czasochłonna konwersja materiału wideo.

Gdy chcemy wyciąć dany kadr - musimy ustalić początek i koniec ( a więc czas trwania np. reklamy) - robimy to zaznaczając na przedziale czasowym odpowiednie przedziały za pomocą dwóch ikonek :

Na początku w menu czasowym klikamy moment, który chcemy usunąć (zaznaczony np. 1 na rysunku wyżej), następnie klikamy przycisk poniżej (w czerwonym kółeczku), który zaznaczy nam lewy brzeg przedziału. Teraz określamy długość materiału, który zostanie usunięty (zaznaczony np. 2) - ponownie przechodzimy w przedziale czasowym na odpowiedni moment i klikamy ponownie przycisk (niebieski) do zaznaczenia przedziału. 

Przedział, który będziemy modyfikować będzie odpowiednio zmieniony tzn. będzie błękitny - oczywiście gdy się pomylimy to możemy ustawić inny przedział za pomocą przycisków do zaznaczania przedziałów (niebieski i czerwony na rysunku).

Teraz, gdy mamy zaznaczony jakiś przedział (np. czas trwania reklamy) wystarczy wybrać opcję Edit -> Delete , a nasz plik wideo zostanie odpowiednio zmodyfikowany. 
Z filmem nic się nie stanie oprócz zmniejszenia jego objętości i wycięcia pewnego fragmentu wideo, który zaznaczyliśmy (ctrl + z - cofa zmiany).
Po dokonanych zmianach całość zapisujemy klawiszem F7 (File -> Save As Avi).

Jak polepszyć jakość filmu - dokonujemy modyfikacji materiału wideo :

Jak zauważyliście program Virtual Dub, posiada dwa okienka z naszym materiałem wideo - po lewej i prawej stronie :
Oczywiście chodzi o to, aby pokazać jak działa dana modyfikacja - a więc rozjaśniając nasz film efektem będzie ramka po prawej stronie.
Dzięki temu porównamy czy wprowadzone modyfikacje są rzeczywiście lepsze i czy czasem nie psują naszego filmu.
Aby zastosować modyfikacje, klikamy menu Video -> Filters a następnie przycisk ADD :

Mamy do dyspozycji masę różnorodnych filtrów - część z nich służy do pewnego rodzaju upiększania naszego filmu, a część do stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego.
Np. chcąc wstawić logo do naszego filmu - możemy posłużyć się efektem "logo" - wystarczy wskazać plik graficzny, którym będzie naszego logo :


Natomiast w polu Justification - ustalamy, w którym miejscu będzie ono widoczne w materiale wideo a także przeźroczystość (opacity). Przyciskiem Show preview - możemy zobaczyć podgląd loga wklejonego w nasz film.


Program naprawdę ma wiele możliwości - ponadto w internecie, możemy znaleźć wiele wtyczek dzięki którym zwiększymy jego funkcjonalność.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czesc
Probowalam wyciac reklamy z filmu jak napisales, ale niestety sie nie udalo.
Plik koncowy byl taki sam, tylko powiekszony. Z pliku 300mb zrobil sie plik o wielkosci 23.0 Gb.
Moze trzeba cos zmienic w ustawieniach?
pozdrawiam Ewa

Anonimowy pisze...

Do EWY. Żeby plik po obróbce się nie zwiększył to trzeba przed zapisem wynikowym [ FILE-> Save As Avi ] zaznaczyć [ VIDEO -> Direct Stream Copy ]. Pozdrawiam Jarek.

Anonimowy pisze...

Witam
a jakim programem poprzestawiać kadry filmu, bo nie wiem jak ale pierwsze kadry mam z lipiec, kwiecień, marzec, a chciałabym kolejno miesiącami i nagrać na DVD. Anna

Prześlij komentarz