czwartek, 31 marca 2011

Jak zmienić format napisów z klatkowych na czasowe i odwrotnie ! Zmieniamy format napisów czasowy, klatkowy mdvd, mpl2 itp.. Dlaczego w filmie nie na napisów - nie widać napisów w filmie rozwiąż ten problem z brakiem napisów w filmach ! Brak napisów w filmach dvd rozwiązanie !

Jak zmienić format napisów z klatkowego na czasowy itp..
Jak dostosować napisy do wymogów naszego sprzętu, czyli dlaczego nie ma napisów w filmach ?
flickr, der winzig
W dobie powszechnego dostępu do internetu, dużo osób pobiera z internetu filmy zagraniczne wraz z polskimi napisami. Po zmontowaniu całości i nagraniu filmu wraz z napisami okazuje się, że nasz stacjonarny odtwarzacz nie widzi napisów - dlaczego ? Jak rozwiązać problem z napisami w filmach (odtwarzacz lub telewizor nie widzą napisów do filmu) - czyli zmieniamy format napisów z klatkowych na czasowe i odwrotnie.


Dlaczego po nagraniu płyty na odtwarzaczu stacjonarnym leci film bez napisów ?

Jest to spowodowane najprawdopodobniej przez nasz błąd, albo niedopatrzenie - rzadko jest to wina sprzętu.
Jak więc poradzić sobie z problemem, który nurtuje wielu kinomanów "brak napisów w filmach dvd" ?

1. Pierwszym błędem, jaki jest popełniany przy nagrywaniu filmu z napisami jest źle podpisany plik z napisami

- pamiętaj, że plik z napisami musi mieć taką samą nazwę jak nazwa filmu, do którego ma być dołączony np.
nazwa filmu : Film_problemy_z_napisami.avi
nazwa pliku z napisami : Film_problemy_z_napisami.txt

Zauważ, że te dwie nazwy, różnią się jedynie rozszerzeniem - pierwszy posiada rozszerzenie *avi (plik wideo), natomiast drugi rozszerzenie *txt (plik tekstowy).
Odtwarzacz, musi wiedzieć że dane napisy ma dołączyć do danego filmu - a to robi właśnie dzięki dopasowaniu nazw plików wideo i tekstowych. 

2. Kolejny błąd, który jest chyba najczęściej popełniany (sam się z nim borykałem), to brak informacji odnośnie tego jaki format napisów obsługuje nasz sprzęt.

Okazuje się, że napisy zapisane w pliku tekstowym (*txt) mogą się różnić - część z nich posiada format klatkowy a inna część format np. czasowy. 
I to właśnie z tej przyczyny nasz stacjonarny odtwarzacz, może pomimo takich samych nazw pliku z napisami i pliku z filmem nie poradzić sobie z prawidłową interpretacją napisów.
Trzeba dokonać konwersji napisów na inny format - taki który obsługuje nasz odtwarzacz dvd (oczywiście możemy to zrobić metodą prób i błędów).

Popularne formaty napisów ( jakie są formaty napisów ):

a) Format czasowy TMP:
Zauważ, że w formacie czasowym inaczej nazywanym także TMP, napisy wyświetlają się według schematu :
hh:mm:ss  jakis_tekst_z_napisami
hh - godzina rozpoczęcia, mm - minuta rozpoczęcia, ss - sekunda rozpoczęcia
Jest to najbardziej prymitywny format napisów, z drugiej strony jest on obsługiwany przez większość domowego sprzętu - a więc na początku napisy konwertujmy właśnie do tej postaci formatu czasowego.

b) Format czasowy MPL2 :


Jest to kolejny format napisów czasowych, mianowicie format MPL2.
Format ten, jest nieco bardziej dokładny niż format TMP i nadal prostszy w synchronizacji niż format napisów w postaci klatkowej. 
Napisy w tym formacie pokazują się na ekranie według schematu :
[start][koniec] jakis_tekst
[start] - rozpoczęcie wyświetlania, [koniec] - zakończenie wyświetlania  

c) Format klatkowy mDVD :

W chwili obecnej, jest to format najbardziej rozpowszechniony, gdyż posiada wiele użytecznych funkcji.
Dzięki zastosowaniu takiej specyfikacji jaką jest mDVD, możemy uzyskać bardzo precyzyjne wyświetlanie tekstu w filmie. Z drugiej strony, stosując format klatkowy mDVD, możemy urozmaicić nasz tekst odpowiednimi wstawkami - dzięki którym zyska on pewne atrybuty jak np. pogrubienie, podkreślenie itp...
W tym formacie wyświetlanie napisów przedstawia się następująco :
{start}{koniec}{atrybut} jakiś_tekst
 {start} - początek wyświetlania {koniec} - koniec wyświetlania (klatka), oraz ewentualnie atrybut np. pogrubienie, podkreślenie itp...


Jak zmienić format napisów z klatkowych na czasowe i odwrotnie :

Jeżeli nasz sprzęt odtwarza prawidłowo film, natomiast nie potrafi dopasować do filmu napisów tzn. napisy w filmach się nie wyświetlają to proponowałbym zmianę formatu klatkowego na starszy format czasowy (TMP).


W tym celu, musimy pobrać program o nazwie Subedit - Player, dostępny na stronie http://subedit.com.pl/
Następnie po uruchomieniu programu, wykonujemy kolejne operacje :

1) Klikamy ikonkę otwórz plik z napisami (ctrl + shift + o) :


I wybieramy z dysku lokalnego nasze napisy - mogą one być w zapisane w różnym formacie np. *txt, ssa, srt, sub cz smi.
Po wczytaniu napisów, powinniśmy zobaczyć takie okienko : 


2) Konwertujemy format napisów wybierając menu napisy -> konwertuj format napisów (ctrl + T) 


Powinno nam się ukazać okienko, z możliwością wybrania współczynnika FPS - w większości przypadków, będzie to wartość 25.000 i taką wartość powinniśmy standardowo zostawić klikając ok :


Kolejna sprawa to wybranie formatu napisów do jakiego chcemy przekonwertować nasze aktualne napisy - zdecydujemy się na format czasowy (pierwszy od góry) :


Klikamy OK - nasze napisy powinny zmienić format z klatkowego na czasowy - teraz wystarczy sprawdzić, czy aby przypadkiem nie mamy gdzieś czerwonej linii świadczącej o kolizji wyświetlania napisów (tzn. dwa dialogi chcą rozpocząć wyświetlanie w tym samym momencie).

Gdy pojawią się jakieś czerwone wiersze - to musimy je poprawić, zielone natomiast świadczą o zmianie czasu przez program (nimi nie musimy się martwić)  :


Jak widzicie na obrazku powyżej - dwa teksty, chcą rozpocząć się w tym samym czasie - mianowicie 00:04:48
W tym celu, jeden z tych tekstów musimy nieco przesunąć, załóżmy że przesuniemy pierwszy z nich o 2 sekundy do tyłu 00:04:46 (taką wartość wpisujemy ręcznie) :


Jak widzicie teraz jest wszystko w porządku - nie ma już więcej czerwonych wierszy (napisy są w porządku). Wystarczy je zapisać i nasz odtwarzacz stacjonarny powinien już wyświetlać poprawnie napisy. 

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

git

Anonimowy pisze...

witam, ja mam problem gdy film jest w formacie mp4 + napisy txt w formacie klatkowym mDVD mam duze opoznienie na odtwarzaczu, a sub edit nie otwiera filmu w mp4 ;o

Anonimowy pisze...

mDVD jest do d.. jeśli jest kilka wersji wideo o różnym fps-ie, albo trzeba znaleźć tą co miał autor albo samemu skonwertować metodą prób i błędów. Ja polecam SSA/ASS nie dość że ma x-razy więcej możliwości od mDVD to jeszcze można do pliku dołączać czcionki.

Prześlij komentarz