niedziela, 19 grudnia 2010

Jak tworzyć pliki PDF - test nowego Adobe Acrobat X Pro ! Dowiedz się jak stworzyć i edytować dokumenty pdf - kombajn PDF w akcji !

Test Adobe Acrobat X Pro - kombajn PDF !
Zobacz co potrafi nowy produkt firmy Adobe i kto powinien po niego sięgnąć. 
adobe.com

Szukasz programu do tworzenia plików pdf, nie wiesz jak pracować z plikami pdf - a może chciałbyś stworzyć projekt czy prezentację, którą otworzysz na dowolnym systemie operacyjnym. Skorzystaj z oprogramowania firmy Adobe, która jest prekursorem Portable Document Format czyli uniwersalnego formatu PDF. 
Do naszych testów trafił najnowszy produkt firmy Adobe, mianowicie Adobe Acrobat X Pro - zobacz na co go stać.

Format PDF - czyli o co tyle zachodu :

Format PDF został opracowany przez firmę Adobe Systems - jego głównym zadaniem była standaryzacja dokumentów tekstowych, tak aby dowolny plik w tym formacie można było otworzyć na dowolnej platformie systemowej.
Kolejną zaletą PDF-ów jest to, że są one przystosowane do druku - dzięki temu nie musimy się martwić, że jakieś informacje nie zmieszczą się na stronie czy zostaną wydrukowane w innym miejscu albo obcięte.
Warto także zwrócić uwagę na układ dokumentu w formacie pdf i nawigację po nim - jest ona bardzo przejrzysta, w prosty i czytelny sposób mamy wgląd w całą treść dokumentu. 
To między innymi dlatego format ten stał się obecnie jednym z najpopularniejszych w branży dokumentów elektronicznych - praktycznie wszystkie e-booki są wydawane w formacie PDF.
Jedyną wadą formatu jest nieco większy rozmiar pliku wynikowego - w dobie dzisiejszego sprzętu nie jest to jednak duży problem. 

Test Adobe Acrobat X Pro- pierwszy start :

Adobe Acrobat X Pro, jest oprogramowaniem, dzięki któremu możemy stworzyć dokument w formacie  PDF. Acrobat X Pro umożliwia także eksportowanie czy edycję plików już utworzonych w tym formacie - ponadto jest on przystosowany do tworzenia dokumentów przeznaczonych np. na smartfony. 
Aktualnie jest to jeden z nielicznych programów, oferujących tak rozmaite możliwości pracy nad dokumentami formatu PDF - zobaczmy zatem kilka z jego możliwości.


Po uruchomieniu aplikacji, mamy możliwość stworzenia nowego dokumentu w formacie PDF, edycji już utworzonych dokumentów, stworzenia Portfolio, złączenia kilku plików w jedną całość itp...
Przyjrzyjmy się głównemu zadaniu jakim jest tworzenie plików PDF :


Wystarczy wybrać jeden z obsługiwanych formatów przez Adobe Acrobat X np. txt, jpeg, html, bmp - aby po chwili zamienił się on w dokument typu PDF.


Oczywiście utworzony w ten sposób dokument, możemy edytować, dodawać podkreślenia, utworzyć spis treści czy robić różnego rodzaju przydatne notatki.
Warto dodać, że pliki PDF możemy wygenerować także za pomocą zeskanowanych dokumentów czy za pomocą strony internetowej.
W tym celu wybieramy menu File >> Create >> PDF from Web Page - wystarczy wpisać adres strony internetowej, aby po chwili jej zawartość mieć podaną w pliku PDF !
Wydaje mi się, to bardzo przydatnym pomysłem - załóżmy, że zainteresował nas jakiś artykuł na stronie internetowej - okazuje się, że przez jakiś czas będziemy pozbawieni internetu np. wyjeżdżamy w góry. 
Dzięki możliwości przekształcenia treści na stronie internetowej do pliku PDF - na naszym komputerze będziemy mieli dostęp do tego materiału w przejrzystej i czytelnej formie.

Jest to o tyle, wygodne że możemy pozbyć się uciążliwych reklam, które często towarzyszą stronom internetowym.

Możemy także łączyć kilka plików w jedną całość - wystarczy skorzystać z funkcji Combine Files - następnie wskazać wybrane przez nas pliki.

Konwertowanie plików PDF :

Adobe Acrobat X Pro wyposażony jest w szereg funkcji konwertujących. Dzięki temu, możemy przekształcić dokument zapisany w formacie PDF na dowolny inny np. dokument Microsoft Word.

Wystarczy, że wybierzemy File >> Save As >>Microsoft Word >> Word Document.

Portfolio PDF - ciekawa funkcja Adobe Acrobat X :

Jeżeli chcemy zbudować dokument, który będzie zawierał wiele plików o różnych formatach, warto skorzystać z kreatora Portfolio. Dzięki temu, w jednym dokumencie pomieścimy wszystkie załączniki i dostosujemy ich wygląd do naszych potrzeb.
Jest to o tyle ciekawe, że wysyłając np. wiadomość email - wszystkie załączniki mogą być zawarte w dokumencie pdf - taki dokument o wiele lepiej się ogląda niż otwieranie każdego załącznika z osobna.


Dzięki przygotowanemu w ten sposób Portfolio, profesjonalnie przygotujemy np. prezentację firmową, czy listę wykonanych przez nas projektów, które będą świadczyły o naszej wiedzy.


Adobe Acrobat X obsługuje wiele treści multimedialnych, wśród których jest obecnie popularny Flash.
Ciekawe funkcje i więcej możliwości programu, możecie znaleźć pod adresem : http://www.adobe.com/pl

Jakie zmiany w stosunku do poprzednich wersji  :

- łatwe udostępnianie plików w internecie
- zapisywanie wyników wyszukiwania w pliku pdf 
- integracja z najnowszym pakietem Microsof Office 2010 w tym z Excelem !
- tworzenie zautomatyzowanych zadań, dzięki czemu praca z plikami pdf staje się jeszcze szybsza 
- znacznik przeczytane/nieprzeczytane, który ułatwia przeglądanie dokumentów
- wyszukiwanie i filtrowanie komentarzy 
- dostosowanie plików pdf według potrzeb, dzięki wykorzystaniu motywów i schematów
 i wiele więcej....


Wymagania Adobe Acrobat X Pro :

1. Procesor minimum 1,3 GHz
2. Microsoft® Windows® XP Home, Professional lub Tablet PC Edition z dodatkiem Service Pack 3 (wersja 32- i 64-bitowa), Windows Server® 2003 (z dodatkiem Service Pack 2 do wersji 64-bitowej), Windows Server 2008 R2 (wersja 32- i 64-bitowa), Windows Vista® Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate lub Enterprise z dodatkiem Service Pack 2 (wersja 32- i 64-bitowa), Windows 7 Starter, Home Premium, Professional, Ultimate lub Enterprise (wersja 32- i 64-bitowa)
3. 256 MB pamięci Ram
4. Ponad 2Gb miejsca na dysku twardym


Dla kogo nowy produkt Adobe ?

Moim zdaniem, Adobe Acrobat X Pro sprawdzi się wszędzie tam, gdzie publikujemy dokumenty w formie elektronicznej.  Dzięki prostej obsłudze i możliwości konwertowania plików do formatu PDF, jest to oprogramowanie, które skutecznie ułatwi pracę z dokumentami cyfrowymi.
Jeżeli szukamy narzędzia, dzięki któremu pozbędziemy się kłopotów z błędnym wydrukiem (np. obcięcia zdjęcia, strony, tekstu), usprawnimy pracę wyszukiwania, poprawimy czytelność naszego dokumentu, usprawnimy proces publikacji plików w internecie to skorzystajmy z nowego Adobe Acrobat X Pro.
Kto jak kto, ale ojciec formatu PDF-a zna się na tym co robi.... - jeżeli chcemy skorzystać z nowej wersji Adobe Acrobat X Pro to wejdźmy na stronę internetową : https://www.adobe.com/

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Program faktycznie jest sporym ułatwieniem, zwłaszcza jak ktoś w pracy ma do czynienia z dokumentami zapisanymi w pdfach. Praktycznie każdy rodzaj dokumentu można tu przerobić na pdf (i edytować go!), jak i konwertować pdfy z powrotem na inne formaty. Poza tym bardzo przydaje się opcja skanowania z jednoczesną zamianą na tekst - wiadomo, wiele programów umożliwia coś takiego, jednak efekty bywają różne, a Acrobat radzi sobie naprawdę OK.

Michał pisze...

Sporym zaskoczeniem jest dla mnie ta opcja Portfolio PDF. Nie miałem pojęcia, że można w jednym PDFie zawrzeć pliki różnych formatów.

Prześlij komentarz