środa, 3 listopada 2010

Otwórz za pomocą, jak dodać otwórz z, jak dodać otwórz w, jak dodać nowy przycisk otwierania, zmiany w rejestrze, otwórz w

Jak dodać przycisk "otwórz w..." - dokonujemy zmiany w rejestrze.

Często otwierasz jakieś pliki przez konkretny program np. notatnik, worda itp.. i chciałbyś mieć możliwość wybrania przy pomocy jakiego programu mają być one otwierane - wystarczy dokonać małej zmiany w rejestrze !

Warto czasem zobaczyć jakie możliwości daje nam systemowy rejestr - możemy w nim dokonywać wielu zmian, aby ułatwić sobie życie a także poprawić bezpieczeństwo. Możemy np. wyłączyć możliwość zmieniania czegokolwiek na pulpicie, wyłączyć właściwości ekranu czy panel sterowania.
Zajmiemy się teraz dodaniem pewnego ułatwienia - dzięki któremu szybciej będziemy otwierać pliki w odpowiednim programie. Zresztą zobacz sam i zmodyfikuj rejestr do swoich potrzeb...

1. Wchodzimy do rejestru :


Start/uruchom : regedit , dzięki temu uruchomimy rejestr systemu, w którym dokonamy modyfikacji.

2. Dokonujemy modyfikacji : 

 Należy odnaleźć gałąź HKEY_CLASSES_ROOT \* , jest to praktycznie pierwsza gałąź na samej górze rejestru. 
Jest ona odpowiedzialna min. za przypisanie konkretnym rozszerzeniom plików odpowiedniej aplikacji, która będzie je uruchamiała. 
Musimy stworzyć nową gałąź o ile nie istnieje : HKEY_CLASSES_ROOT \*\shell , w tym celu klikamy na gałęzi HKEY_CLASSES_ROOT \* prawym przyciskiem myszki i dajemy nowy klucz >> shell


W nowo utworzonym kluczu, musimy stworzyć jeszcze jeden klucz : Otwórz za pomocą dwa podklucze będą to odpowiednio : command oraz open.


Należy zwrócić uwagę na to, że command oraz open są bezpośrednio podkluczami klucza Otwórz za pomocą - nie zróbmy błędu polegającego na tym, że np. open będzie zawarty w command.

3. W zależności od naszych potrzeb :

Trzeba teraz przyjąć co chcemy zrobić, ja założę że często otwieramy pliki przy pomocy notatnika np. chcemy zobaczyć podgląd jakiegoś dokumentu, albo kodu w notatniku.
Analogicznie wszystko będzie wyglądało w przypadku gdy zdecydujesz się na jakiś inny program.


W takim razie przechodzimy do naszego podklucza command - tam powinna się jak w każdym kluczu znajdować wartość domyślna.
Klikamy na nią dwukrotnie myszką i wpisujemy : notepad.exe %1

Będzie to oznaczało, że chcemy stworzyć nowy przycisk, który będzie otwierał dany plik za pomocą aplikacji notepad.exe - nasz %1 oznacza pewien argument.


Teraz przechodzimy do klucza Open gdzie wpisujemy opis naszego przycisku.

Po zakończeniu edycji rejestru wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na jakiś plik i powinniśmy zobaczyć "Otwórz w notatniku".

0 komentarze:

Prześlij komentarz