poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Namierz laptopa - kradzież laptopa, zabezpiecz laptopa przed kradzieżą, namierzanie laptopa, laptop gps, programy do laptopa zabezpieczenie ! Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą ?

Namierz laptopa po kradzieży - spróbuj odzyskać swoją własność - zabezpiecz się przed kradzieżą ! 

flickr,  conner395
pisałem nieco o zabezpieczaniu laptopa przed kradzieżą i dzisiaj także co nieco o tym będzie.
Zbliża się taki sezon, gdzie dużo osób wychodzi z laptopem na świeże powietrze i nie trudno o kradzież. 
Podam tutaj inne ciekawe rozwiązania oczywiście skupiając się wyłącznie na oprogramowaniu, nie będę tutaj pisał o innych metodach zabezpieczenia laptopa - bardziej fizycznych np. linka antykradzieżowa itp...

Strona www.heptan.pl podaje bardzo ciekawe rozwiązanie dotyczące programu o nazwie FireFound.
Jest to dodatek do firefoxa, który można pobrać ze strony : https://addons.mozilla.org/pl/mobile/addon/51329 a także http://www.firefound.com/ 
 Kiedy zainstalujemy dodatek, trzeba będzie uzupełnić kilka informacji min. hasło oraz login - dzięki nim będziemy mogli sprawdzić gdzie ostatnio zalogowany był komputer tzn. w jakiej sieci, na jakim numerze IP oraz zostaniemy poinformowani o jego najbliższej lokalizacji za pomocą mapy google. 

Za pewne się zdziwisz jak to możliwe skoro w laptopie nie ma nawigacji GPS ??!! 

Jest to całkowicie realne, chodzi o zbieranie informacji przez przeglądarkę o zmianach miejsca logowania do internetu - czyli providera za pomocą którego łączymy się z siecią (jego numeru IP).  Ponadto dodatek będzie wykrywał najmocniejszą sieć w okolicy (w końcu mamy w laptopie kartę bezprzewodową wi-fi), dzięki temu łatwiej będzie zlokalizować zagubionego laptopa a to tylko cel od poznania złodzieja :)


Będzie można także zdalnie usunąć nasze dane np. historię przeglądanych stron czy zapisane hasła. 
Dodatek jest darmowy, jednak gdy zapłacimy 1 $ miesięcznie będziemy mogli bezpiecznie zachowywać także hasła i inne informacje na serwerze Firefound premium ! Wszystko jest zaszyfrowane więc nikt niepowołany nie będzie miał wglądu w te informacje. 


Na stronie firefound jest krótka informacja o tym, aby dane te przekazać policji i nie próbować wykorzystywać ich na własną ręke :) 

 Podobną funkcjonalność ma oprogramowanie "Myloki" : http://www.loki.com/my

Jest to dodatek do przeglądarki, który pozwala informować znajomych o naszym aktualnym położeniu za pomocą sieci wi-fi - dane takie mogą zostać umieszczone np. na portalu Facebook ! 

Wystarczy zarejestrować się i pobrać plugin : http://www.loki.com/how/register


Adonea ciekawy i darmowy projekt Waszyngtoński : http://adeona.cs.washington.edu/downloads.html

Projekt ma na celu pomoc w odnalezieniu zaginionego albo skradzionego laptopa - idea jest bardzo podobna do poprzednich. W momencie gdy laptop zostanie podłączony do internetu, automatycznie zostają wysyłane dane do serwerów o lokalizacji miejsca w którym nastąpiło podłączenie do sieci.
Dzięki temu zbierany jest adres IP oraz topologia sieci z której wykonano połączenia. 

Do korzystania z tego projektu wymaganie jest pobranie i zainstalowanie małego klienta ! 
Gdy mamy komputer Mac OS X  - możliwe jest zrobienie także zdjęcia z wbudowanej kamerki internetowej i wysłanie jej do nas, dzięki temu poznamy wygląd złodzieja :P 

Aby sprawdzić czy nasz program działa poprawnie - w procesach uruchomionych powinien pojawić się wpis : AdeonaClientService (VISTA) albo Adeona-Client.exe (XP)
Aby wszystko działało poprawnie należy odpowiednio ustawić firewalla aby nie blokował programu a także mieć otwarte porty 5852 (opendht) oraz 80 (http).

Klient wysyła informacje średnio co 30 minut, chociaż czasami częściej przy częstych zmianach lokalizacji ! 

Oczywiście w przypadku gdy złodziej najpierw sformatuje komputer to będzie po wszystkim :P Jednak gdy skorzysta z niego np. w kawiarni albo w domu wykorzystując do tego połączenie z internetem - mamy szansę aby go rzeczywiście odzyskać !  
  

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

ja za to natrafiłam na program Oxeris-wszystko po polsku, pozwala namierzyć laptopa, zdalnie usuwać pliki, nawet zablokować.

Anonimowy pisze...

a co bedzie jak zlodziej odrazu przeinstaluje windowsa? lipa i tyle...

Prześlij komentarz