czwartek, 15 kwietnia 2010

Rejestr Windows, opis rejestru, Opis gałęzi rejestru Windows, Informacje na temat rejestru w systemie Windows - czego dotyczą gałęzie w rejestrze - edytowanie rejestru - zmiana rejestru - kopia zapasowa rejestru - przywracanie rejestru - backup !

Rejestr Windows - opis gałęzi rejestru, wykonanie kopii zapasowej i przywracanie sprawnego rejestru w systemie Windows ! 
flickr,  Macfeaster

Często na naszej stronie pojawiają się triki komputerowe, które dotyczą zmian w rejestrze systemowym. Chciałbym więc nieco przybliżyć możliwości tego komponentu systemu i pokazać w jaki sposób wykonać jego bezpieczną kopię i przywrócić w razie problemów. 

Po pierwsze należy wiedzieć czym właściwie jest "Rejestr komputerowy" i co on przechowuje ...?

Rejestr to baza danych, która przechowuje konfigurację komputera. Zawiera on informację o profilach użytkownika, zainstalowanych aplikacjach, właściwościach folderów i innych obiektów. Ponadto znajdują się tutaj informacje o systemie oraz sprzęcie komputerowym  min. portach komputerowych.


Rejestr Windows zbudowany jest z gałęzi, kluczy oraz podkluczy. Nie będę tutaj opisywał dokładnej struktury rejestru ponieważ nie o to tutaj chodzi. Należy pamiętać, że rejestr jednego komputera może się różnić od innego np. innymi zainstalowanymi aplikacjami (grami, programami itp..)


Jak dostać się do rejestru ?

Aby przejrzeć rejestr w systemie Windows należy odpowiednio wejść w start >> uruchom i wpisać : regedit
Dzięki tej komendzie dostaniemy się do rejestru, gdzie możemy modyfikować odpowiednie gałęzie uzyskując pożądane efekty. 

Jakie gałęzie(foldery) do czego służą i za co odpowiadają ? 

Najpierw zobaczmy jak wygląda nasz rejestr po uruchomieniu : 


Widzimy tutaj różne foldery po lewej stronie np. HKEY_USERS itp... klikając na przycisk "+" możemy rozwinąć ich listę i odnaleźć interesujący nas podklucz.
Aby jednak wiedzieć gdzie szukać konkretnej rzeczy postaram się nieco napisać o głównych funkcjach jakie one pełnią :

Robimy kopię zapasową rejestru : 

Warto stworzyć taką kopię w razie jakichkolwiek problemów np. podczas edycji możemy zawsze przywrócić oryginalny wygląd rejestru. 

Będąc w rejestrze (start >> uruchom >> regedit) klikamy odpowiednio Plik oraz Eksportuj.
  Zakres Eksportu powinien być ustawiony na "Wszystko" - podajemy nazwę rejestru oraz miejsce gdzie ma być zapisany - po czym klikamy Zapisz ! 


Przywracanie rejestru Windows :

Aby przywrócić zapisany wcześniej rejestr klikamy Plik >> Importuj i podajemy lokalizację naszego pliku (*reg) zawierającego informację o rejestrze. 

Ciekawe sztuczki, które można wykonać z rejestrem Windows :

Za pomocą rejestru można wykonać naprawdę wiele rzeczy np. zmienić nazwę kosza, przycisku start, zablokować dostęp do panelu sterowania albo pozmieniać nazwy dysków twardych a także zablokować zmiany na pulpicie. 
Przydatną rzeczą jest np. usuwanie zbędnych wpisów w panelu sterowania Dodaj/Usuń programy - gdy np. ręcznie usuniemy jakiś program to wpis tam zostaje - dlatego że jest o nim informacja w naszym rejestrze. Aby pozbyć się wpisu z Dodaj i Usuń wystarczy skorzystać z porady http://support.microsoft.com/kb/310750/pl , którą przedstawia pomoc techniczna Microsoft :
Warto wydrukować sobie natomiast poniższą instrukcję - która może być przydatna gdy uszkodzimy rejestr i komputer nie będzie się chciał uruchomić - nawet kopia zapasowa nam nie pomoże. Rejestr może się też uszkodzić nie tylko przez to, że sami w nim "grzebiemy", ale także poprzez zainstalowanie jakiegoś oprogramowania które "dużo zamiesza"...http://support.microsoft.com/kb/307545/pl

 Całość (konsolę) zamykamy wpisując polecenie "Exit" i naciskając przycisk ENTER ! 

Wiele trików i modyfikacji dotyczących rejestru systemu Windows znajdziesz na stronie : http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_skorowidz_rejestrowy.phpUwagi : 

Zmiany w rejestrze należy dokonywać na własną odpowiedzialność - zawsze tworząc kopię zapasową. Zmiany będą zazwyczaj widoczne dopiero gdy ponownie uruchomimy komputer. 


Źródło : http://support.microsoft.com/kb/256986/pl

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dobry Opis, dla codziennego użytkownika :)

Prześlij komentarz