poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Sprawdź link przed jego otwarciem ... - sprawdzanie linków, sprawdzanie url, jak sprawdzić adres url... adres internetowy, jak sprawdzić adres tniemy org !

Nim otworzysz zobacz co się tam kryje - sprawdzamy skrócone adresy internetowe ! 
flickr,  miusam-ck
Od jakiegoś czasu w internecie można zobaczyć tendencję do skracania linków - robi to wiele stron min. http://tnij.org/

Chodzi głównie o to, aby zastępować długie i skomplikowane adresy stron internetowych (url) prostymi, dzięki czemu łatwiej zapamiętamy adres a ponadto taki link zmieści się w 1 linijce :)

Przyjrzyjmy się więc np. takiemu linkowi : http://tnij.org/droga_bez_powrotu - gdybym powiedział, że znajdziemy tutaj film "Droga bez powrotu" to pewnie byś uwierzył .... nazwa przecież się zgadza.
A co byłoby w przypadku gdyby był to link do spreparowanej strony zawierającej złośliwy kod - wystarczy wejść i gdy antywirus okaże się mało skuteczny zostaniemy zarażeni złośliwym oprogramowaniem. 

Dlatego powstała min. strona http://longurl.org/
 
Po wpisaniu adresu url - strony na która zamierzamy wejść oraz kliknięciu przycisku Expand - wyświetlone zostaną informacje o jej zawartości i nie tylko ! 

Po wpisaniu adresu url z przykładu powyżej dostaniemy w wyniku :

Jak widzimy nie jest to strona z filmem ale adres prowadzący na stronę pececik.blogspot.com ! ! ! 
Możemy także zobaczyć podgłąd strony - miniaturkę o ile jest ona aktualnie dostępna ! 
Warto skorzystać z tego rozwiązania i zabezpieczyć się przed otwieraniem nie znanych nam adresów url skróconych stron internetowych i nie tylko !

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

szczegóły

Prześlij komentarz