piątek, 16 kwietnia 2010

Zmiana numeru mac karty sieciowej - co to jest mac - jak zmienić numer karty sieciowej MAC ? Sposoby na zmianę numeru karty sieciowej ! Haking mac - haking karty sieciowej, sztuczki hakerskie !

Zmiana mac karty sieciowej - czym jest numer karty sieciowej ?
Dlaczego hakerzy posługują się numerem MAC ?!
flickr, mikemol
Tym razem chciałbym przedstawić coś z zakresu sieci internetowych - zapewne większość użytkowników Neostrady nie ma pojęcia czym jest numer Mac karty sieciowej i do czego on służy. Chciałbym tutaj wyjaśnić czym on jest, jakie ma zastosowanie oraz jak można go zmienić - dlaczego warto :P ?
Zacznę od tego, że aby łączyć się z internetem potrzebujesz karty sieciowej - to właśnie ona posiada unikalny numer MAC - to jakby "nasz adres" (*nie jest to numer IP - nie mylić ! ). 
Numery Mac kart sieciowych różnią się między sobą - są to cyferki - które opisują producenta oraz numer serii. Przeważnie są one unikatowe - muszą takie być w przypadku sieci lokalnych (osiedlowych itp...).

Dobra - już wiesz że mac to numer karty sieciowej, ale co on właściwie robi ?
Przeważnie jest on wykorzystywany w sieciach lokalnych do filtrowania pakietów - karta sieciowa odbiera tylko te informacje, które są skierowane do niej (do jej numeru MAC). Jak wiesz w sieciach lokalnych jest wiele komputerów i zapewne nie chciałbyś aby ktoś inny mógł odebrać coś przeznaczonego dla ciebie - tę rolę spełnia właśnie filtracja po numerze mac.

Jak sprawdzić swój numer MAC ?
Jeżeli chciałbyś zobaczyć jaki posiadasz numer mac, to musisz otworzyć konsolę systemu Windows w tym celu uruchom start >> uruchom i wpisz cmd , po czym naciśnij enter :
Następnie wpisz polecenie ipconfig/all po czym naciśnij enter.
Znajdziesz tutaj wiele informacji min. twój adres IP, jednak istotny w tym przypadku jest adres mac, który figuruje jako "Adres fizyczny" ! 

Dlaczego warto zmienić adres karty sieciowej MAC - co daje zmiana mac ? 

Jest to chyba jedno z najistotniejszych pytań w tym artykule (*prócz tego, że już coś kojarzysz co to jest mac - numer do identyfikacji) . 
Pierwszym powodem do zmiany numeru mac może być bezpieczeństwo. Jak wcześniej pisałem numer Mac w pewnym stopniu nas identyfikuje - dlatego korzystając np. z publicznych sieci (hotspot), będziemy łatwo rozpoznawalni. Gdybyśmy zmienili numer MAC moglibyśmy poczuć się znacznie bezpieczniej. 
Drugim powodem może być zmiana karty sieciowej w sieci lokalnej. Przykładowo nasza stara karta sieciowa uległa spaleniu a administrator sieci wyjechał na wakacje i jest poza zasięgiem. Okazuje się, że dostęp do internetu jest filtrowany za pomocą numerów mac kart sieciowych - dzięki temu nie połączy się komputer nie należący do siec i(* nie mający numeru karty sieciowej, którą administrator ma w bazie użytkowników). 
W tym przypadku pozostaje nam albo czekanie na powrót administratora i poproszenie go o zmianę w systemie numeru mac karty sieciowej, albo zmiana we własnym zakresie numeru mac nowej karty sieciowej (kupionej w sklepie) - czyli taki "psikus" :P. Ponieważ jak już wcześniej pisałem, numer mac jest dla każdej karty sieciowej inny, więc gdy kupimy nową kartę także będzie inny - i my chcielibyśmy aby ta nowa karta miała numer mac starej karty sieciowej, którą administrator ma u siebie w bazie - ponieważ właśnie te numery mogą łączyć się z internetem.
Ostatnim powodem są różnego rodzaju techniki hakerskie - dzięki zmianie numeru Mac np. w sieci lokalnej, możemy korzystać z internetu na cudzy koszt - wystarczy że przejmiemy jego numer MAC. 
Ponadto znając numer mac karty sieciowej innej osoby łatwo można się podszyć pod nią (spoofing) i przechwytywać różnego rodzaju pakiety przeznaczone dla niej.

No dobra, ale jak zmienić numer karty sieciowej mac ?
Klikamy prawym klawiszem myszki w mój komputer , następnie wybieramy właściwości.
Teraz przechodzimy do zakładki sprzęt >> menedżer urządzeń ! 
Z rozwijanej listy wybieramy karty sieciowe, klikamy na nią dwa razy (właściwości) i w pole adres sieciowy (network address) wpisujemy nowy numer mac karty sieciowej ! 
Numery mac kart sieciowych znanych producentów : http://standards.ieee.org/regauth/oui/oui.txt

Alternatywne sposoby do zmiany numeru mac kart sieciowych znajdują się na stronach : http://hal.trzepak.net/faq/winxp/zmiana_adresu_mac.htm oraz w przypadku Visty http://www.vista.pl/porady/345_zmiana_adresu_mac_karty_sieciowej.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz