czwartek, 15 kwietnia 2010

Sprawdź logi - problemy z komputerem - skanowanie komputera ! Sprawdź czy masz wirusa - logi, wyślij logi, wysyłanie logów. Hijackthis - logi z hijackthis - co mówią logi , jak czytać logi z hijackthis ?

Komputer się zawiesza - wyskakują podejrzane reklamy, masz dodatkowy pasek reklamowy "toolbar" być może to złośliwe oprogramowanie - przeskanuj komputer i wklej loga ! 

flickr,  exfordy
Dzisiaj chciałbym przedstawić bardzo ciekawy program, dzięki któremu będziemy mogli zdiagnozować przyczynę np. utraty stabilności systemu Windows. 
Być może w naszym komputerze zagnieździły się jakieś szkodniki, dialery albo innego rodzaju "robactwo". 
Często szukamy porad na stronach internetowych albo forach dyskusyjnych i nie rzadko spotykamy odpowiedź "wklej loga" - co to właściwie oznacza ... ?

Logi z programu Hijackthis - do czego to służy ?

Logi to nic innego jak pewnego rodzaju "dziennik" w którym są zapisywane informacje o zdarzeniach mających miejsce w naszym systemie np. uruchomionych procesach, zainstalowanych programach itp...
Dzięki nim możemy dowiedzieć się czy czasem nie jesteśmy zainfekowani przez jakiegoś wirusa, albo czy przypadkiem nie zainstalowaliśmy wprawdzie nie szkodliwego ale uciążliwego toolbara (dodatkowy pasek, który często wyświetla reklamy).

To właśnie o takie logi pytają nas najczęściej na forach internetowych w momencie w którym prosimy o pomoc. Dzięki nim osoba doświadczona jest w stanie "wyłapać" podejrzane procesy, które mogą być przyczyną naszego problemu. Wiedząc z czym mamy do czynienia - będzie nam łatwiej naprawić problem i przywrócić pełnię życia naszemu pecetowi. 

A więc do dzieła ....

Po pierwsze należy zainstalować program Hijackthis do pobrania ze strony : http://www.dobreprogramy.pl/HijackThis,Program,Windows,12030.htm
Następnie czeka nas standardowa instalacja (klikamy kolejne przyciski Next) :
  Po zainstalowaniu programu - uruchamiamy go, do dyspozycji będzie okienko : 
 To co nas najbardziej interesuje to pozycja pierwsza "Do a system scan and save a logfile" - dzięki temu nie tylko przeskanujemy komputer ale także zostanie zapisany nasz "log" w pliku tekstowym, który automatycznie wyświetli się po zakończeniu skanowania. 
To właśnie ten plik tekstowy wklejamy na różnego rodzaju fora dyskusyjne aby poradzić się - gdy trapi nas problem dotyczący systemu komputerowego.

A więc klikamy pierwszy przycisk i wyświetli się po kilku sekundach rezultat przeskanowanego komputera :
Jeżeli będziemy wiedzieli że dany wpis na 100% jest podejrzany czyli jest to wirus, dialer, trojan albo innego rodzaju nieszczęście to należy kliknąć przycisk fix checked - służący do usuwania danego wpisu. 
Należy być jednak ostrożnym aby przez pomyłkę nie usunąć właściwych wpisów ! ! ! 

Ponadto wyświetli nam się jednocześnie log w postaci pliku tekstowego : 
Ten log cały zamieszczamy na forum - albo wysyłamy znajomemu, który ma pojęcie o podstawowych procesach w systemie Windows. 
Na podstawie tego loga odnajdzie on wpisy, które są zbędne albo są przyczyną naszego problemu.
Nie jest to ciężkie i praktycznie sami moglibyśmy to wykonać - jednak gdy brak nam doświadczenia lepiej poradźmy się kogoś innego. 
Chodzi głównie o to - że na podstawie podejrzanej nazwy eliminujemy taki wpis - czyli gdy wpis (końcówka) nosi nazwę np. wirus.exe albo toolbar_extra.exe to znaczy że pierwszy z nich może być wirusem a drugi paskiem toolbar. Jest to o tyle pewne, że w systemie Windows żaden proces nie nosi takiej nazwy ! 

0 komentarze:

Prześlij komentarz