sobota, 3 kwietnia 2010

Jak udostępnić pliki na drugim komputerze - udostępnianie na hasło ! Udostępnianie plików windows xp !

Udostępnianie plików na hasło - zaawansowane udostępnianie plików ! 
 flickr, Tim Morgan
 
Dzisiaj chciałbym przedstawić w jaki sposób można udostępniać pliki w systemach Windows XP, w innych myślę że będzie to podobne. Nie chodzi tutaj o zwykłe udostępnianie plików ale o udostępnianie z pewnymi ograniczeniami min. z hasłem - w ten sposób nie każdy będzie miał dostęp do naszych zasobów. 

Po pierwsze, należy mieć skonfigurowane połączenie lokalne (sieciowe) aby móc gdzieś udostępniać te pliki. Jak połączyć dwa komputery w sieć na stronie pececik już było - więc nie będę się powtarzał. 

Klikamy np. w Moje dokumenty / Narzędzia / Opcje folderów oraz Widok 

   Szukamy tutaj pozycji Użyj prostego udostępniania plików (zalecane) - odnaczamy tę pozycję, aby nie było dziubka ! 

Następnie wchodzimy w start/ ustawienia/  panel sterowania / narzędzia administracyjne oraz wybieramy zarządzanie komputerem ! 

Teraz odpowiednio w zakładkach szukamy : użytkownicy i grupy loklane / użytkownicy


Widzimy tutaj konto o nazwie Gość - jeżeli jest koło niego czerwony "X" oznacza to że konto jest nieaktywne - wyłączone i takie powinno być ! (można to zmienić klikając na nie dwa razy).
Teraz należy założyć własną nazwę użytkownika i przydzielić jej hasło. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy : nowy użytkownik. 

Należy wypełnić wszystkie pola : nazwa oraz hasło (trzeba zapamiętać - potrzebne do logowania na komputer, gdy będziemy coś udostępniać), odznaczamy także "użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu".

Po tym zabiegu, klikamy dwa razy na stworzonego użytkownika i we właściwościach klikamy na "Członek grupy" - usuwamy tam wszystko co się znajduje i dodajemy nową grupę  (klikamy dodaj/zaawansowane/znajdź teraz - i z rozwiniętej listy wybieramy "Goście". )

Teraz wystarczy udostępnić cokolwiek - klikamy na jakiś folder prawym klawiszem myszki i wybieramy właściwości. W zakładce pojawi się możliwość udostępniania : 
Klikamy udostępnij ten folder, następnie uprawnienia - teraz trzeba dodać utworzonego wcześniej użytkownika. W tym celu klikamy zaawansowane/ znajdź teraz i klikamy na nazwę użytkownika którego stworzyliśmy. Teraz określamy uprawnienia czy ten użytkownik ma mieć pełną kontrolę czy możliwość tylko odczytywania danych z naszego folderu.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Najłatwiej udostępnisz pliki i nie tylko w sieci lokalnej, używając darmowego programiku: http://db.tt/2Prh7XFs

Prześlij komentarz