piątek, 12 lutego 2010

Anonimowym w sieci - ważna rzecz ;)

Jak zostać anonimowym w sieci ?

Jeżeli nie czujesz się bezpiecznie w internecie i chciałbyś zmienić swój numer IP , z różnych powodów np. aby ominąć limity rapidshare itp... - to przeczytaj ten artykuł ;)
flickr, Dan Diemer


Zmiana numeru IP może odbywać się niejako na różne sposoby. Możemy posłużyć się tzw. "bramkami proxy", wirtualnymi sieciami prywatnymi "VPN" czy też stronami internetowymi albo programami, które to wszystko robią automatycznie. 
Przedstawione tutaj sposoby na zmianę IP dotyczą głównie osób ze stałym numerem IP - ponieważ gdy ktoś posiada zmienne IP (neostrada) , wystarczy rozłączyć połączenie internetowe i dynamicznie jest nam przydzielany nowy numer. 

Piszę o zmianie IP, jednak w rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak zmiana IP - możemy tylko ukryć nasz numer IP - tymczasowo lub na dłuższy czas.  Oczywiście wszystko jest uzależnione od naszego operatora - to on daje nam unikalny numer IP. 


1. Zmiana numeru IP bez zbędnych programów :

Sposób ten jest skuteczny wyłącznie gdy łączymy się za pomocą przeglądarki. Nasz numer IP ulega zmianie w momencie gdy korzystamy ze specjalnych stron internetowych - nie działa to w przypadku korzystania z sieci p2p czy innych programów. Działa to wyłącznie w sesji, którą oglądamy za pomocą odpowiedniej strony internetowej. 

Pierwszą z takich stron jest www.hideip.pl  :

 Podajemy adres strony z którą chcemy się połączyć oraz klikamy go ! Od tej chwili mamy zmieniony adres IP, bez ingerowania w nasze ustawienia sieciowe. Czyli zamykając tą przeglądaną stronę automatycznie powracamy do naszego starego numeru IP. 
Na podobnej zasadzie działa strona : http://anonymouse.org/anonwww.html

W ten sposób możemy obejść zabezpieczenia polegające na zbanowaniu naszego numeru IP. Jeżeli jesteśmy zbanowani np. na jakimś forum i chcemy jednak na niego wejść - wystarczy zarejestrować się i korzystać z tych stron internetowych. 


 2. Free VPN - wirtualna sieć prywatna :

Jest to także ciekawy i skuteczny sposób na zmianę naszego IP. W tym przypadku nasz numer IP jest zmieniony całkowicie - nie ogranicza się to wyłącznie do przeglądarki internetowej. 
Free VPN opiera się na zainstalowaniu (skonfigurowaniu) odpowiedniego połączenia internetowego , dzięki któremu będziemy posiadali nowy numer IP. 

Jedną z takich stron jest http://itshidden.com/ , gdzie musimy się zarejestrować http://itshidden.com/index.php?option=com_acctexp&task=subscribe&Itemid=54 klikając na Free Account. 

Następnie należy wejść do zakładki Setup Howto :
 a następnie kliknąć przycisk odpowiadający naszemu Windowsowi. Wyświetli się okno, które krok po kroku przeprowadzi cię przez proces instalacyjny. Uwaga ! Nie pobieramy tutaj żadnego oprogramowania , instalacja opiera się na konfiguracji połączenia internetowego - tworzymy nową sieć.Ciekawą stroną jest także http://thefreevpn.com/ - gdzie po kliknięciu na przycisk (obrazek ) ściągnie się nam gotowy program, po uruchomieniu którego wybieramy z jakiego kraju chcemy mieć numer IP.

3. Bramki Proxy :

Istnieją także tzw. bramki proxy, które zmieniają twój numer IP przy korzystaniu z internetu. 
Wchodzimy na stronę http://proxy.net.pl/lista-najnowszych-proxy-13.html  - i wybieramy jakiś numer serwa proxy:

Następnie w przypadku firefox'a wchodzimy do zakładki Narzędzia/Opcje /Zaawansowane /Sieć oraz wybieramy Ustawienia (przycisk). 
Tam zaznaczamy dziubek przy ręczna konfiguracja serwera proxy i wpisujemy nasz numer IP w pole serwer proxy http i numer portu po prawej stronie. Po wszystkim klikamy ok. Od tej pory mamy nowy numer IP.
Należy pamiętać że używając proxy nasz internet nieco zwolni !

4. Program TOR - anonimowość online !

Ciekawym programem jest TOR - który umożliwia schowanie się za numerem IP osoby udostępniającej swoje połączenie.
Jest to narzędzie dzięki któremu możemy w pełni czuć się anonimowymi. W przypadku próby wykrycia naszego połączenia ktoś , będzie musiał zadać sobie bardzo dużo trudu aby dojść do nas. Chodzi o to, że my łączymy się dzięki udostępnieniu połączenia innej osoby a ta inne osoba także może się łączyć za pomocą innej osoby i w ten sposób powstaje taki sznurek. Dlatego ciężko jest dostać się do źródła. 

2 komentarze:

Tomek pisze...

Bardzo ciekawy artykuł! Ostatnia na swoim blogu pisałem na ten sam temat - zapraszam do lektury: http://ebloog.pl/anonimowosc-w-internecie/

JoT pisze...

Ciekawy artykuł, ale interesuje mnie trochę inna kwestia dotycząca anonimowości w sieci. Ostatnio reklamują sie serwisy, gdzie można za darmo anonimowo połączyć się i rozmawiać z innymi uzytkownikami, np. nowy polski gochat.in czy popularne zagraniczne. Czy w tym przypadku rzeczywiście gwarantowana jest pełna anonimowość, czy warto jeszcze dodatkowo się zabezpieczać wspomnianymi sposobami?

Prześlij komentarz