niedziela, 28 lutego 2010

Povray - program do tworzenia grafiki 3d ! Darmowy program do grafiki 3d ! Povray za darmo !

Darmowy program do tworzenia grafiki w 3d - stwórz własny film animowany ! 

Postanowiłem tym razem przedstawić ciekawy program, dzięki któremu stworzymy animację w 3d. Być może tym artykułem kogoś zainspiruje i powstanie nowy ciekawy filmik animowany :) 

Będzie to program, który opiera się na pisaniu kodu - niczego tam nie modelujemy jak to się robi np. w blenderze. Tutaj wszystko opiera się na wyliczeniach. Jeżeli ktoś programował wcześniej - to będzie miał nieco łatwiej pojąć co i jak. Dla tych, którzy nie mieli styczności z programowaniem - uważam, że spokojnie dadzą radę. Program jest łatwy w obsłudze - a wychodzą naprawdę niesamowite rzeczy !

Świetny toutorial do programu znajdziecie na stronie : http://povray.pl/tutorial.php?s=1,4,23 - całkowicie po polsku od podstaw. Nawet ktoś całkowicie zielony załapie o co chodzi ! 
Trzeba pamiętać tylko o kilku istotnych kwestiach - że przy pisaniu sceny zawsze musimy ustalić kamerę (to z którego miejsca patrzymy i na co patrzymy ), światło (gdyby nie ono to byłaby ciemność ). Reszta to już różnego rodzaju kształty, figury itp.. 
A tutaj pokazane jak robi się ruch w przypadku ilości kończyn :

W programie Povray nie stworzymy filmiku animowanego a jedynie klatki, z których ten filmik złożymy. Np. povray zrobi nam 36 klatek ludzika który się porusza. Ale my te 36 zdjęć składamy w jedno(*animowane) za pomocą zewnętrznego programu. Nie jest to żaden problem ! 

Program bezpłatny do pobrania z tej strony : http://www.povray.org/download/#binaries

0 komentarze:

Prześlij komentarz