sobota, 13 lutego 2010

Jak połączyć dwa komputery ?

Jak połączyć dwa komputery w sieć i udostępnić internet ?

Jeżeli posiadasz komputer stacjonarny z internetem i zakupiłeś dodatkowo laptop, to zapewne zastanawiałeś się jak udostępnić internet w ten sposób aby zarówno laptop i komputer stacjonarny miał internet. Ja miałem ten problem i zastanawiałem się nad zakupem routera - dzięki któremu bezprzewodowo oraz bez włączania komputera miałbym internet na laptopie. Jednak jest to dość drogi wydatek - dobry router to koszt ponad 100zł. 

 Kabel RJ-45 krosowany (cross - ETHERNET) cena około 10 zł. UWAGA !! Zwróć uwagę aby był to kabel krosowany - jest to ważne przy zakupie ! 
Zazwyczaj pisze na opakowaniu :)  Justin Marty, flickr

Co będzie nam potrzebne ?

* Kabel Krosowany Ethernet ok. 5m - cena ok. 10 - 15 zł 
*1 karta sieciowa (bo jedną już masz w komputerze, a muszą być 2 w stacjonarnym) - ok 20 zł
*Czas - bezcenne :P 

Jak sami widzicie możemy zamknąć się w kwocie około 30 złotych ;) Oczywiście jeżeli ktoś ma już w komputerze dwie karty sieciowe to wyjdzie taniej - ja zakładałem, że posiadasz jedną standardową kartę sieciową w komputerze stacjonarnym. 

Zalety i wady tego rozwiązania ? 

Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć cenę - jest ona stosunkowo mała, zwłaszcza gdy posiadamy już np. 2 karty sieciowe czy popularną skrętkę(rj-45). Do zalet można także zaliczyć prędkość transmisji - jest ona dużo większa ponieważ działamy tutaj na kartach gigabit ethernet i wszystkie bajty wysyłane są za pomocą kabla. W przypadku routerów, gdzie większość obsługuje standard b,g prędkość będzie odczuwalna , zwłaszcza przy wysyłaniu dużych plików między komputerem. Jest to dosyć istotne jeżeli będziemy dzielić się plikami między komputer-laptop. 
Jest to sposób wydaje mi się bezpieczniejszy , ponieważ nie wykorzystujemy routera - a złamanie zabezpieczeń w nim w zależności od ustawień może zając tylko chwilkę. 
Teraz przejdę do wad tego rozwiązania ;) Pierwszą, która mi się nasuwa jest to, że w ten sposób uzyskujemy internet na laptopie tylko w momencie gdy komputer stacjonarny jest uruchomiony. W przypadku routera niezależnie czy komputer stacjonarny działa, czy nie i tak mamy internet w laptopie. Drugim minusem są oczywiście kable - no trzeba je jakoś po pokoju pociągnąć, ale można to zrobić w sposób mało widoczny np. pod wersalką itp... I ostatnią wadą, łączącą się niejako z tym że tutaj wykorzystujemy kable jest to, że mamy ograniczony zasięg. W przypadku routera bezprzewodowego możemy się łączyć nawet z kilku pokoi bez żadnych kabli - całkowicie bezprzewodowo wykorzystując kartę wi-fi w laptopie. 

Do dzieła ! 

1. Każdemu komputerowi, należy przydzielić osobną nazwę. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki Mój Komputer / Właściwości oraz Nazwa Komputera - i tam nazwy muszą się różnić zarówno na laptopie jak i komputerze stacjonarnym. Należy tutaj ustawić jedną grupę roboczą dla laptopa i komputera stacj. - np. DOMOWY albo WorkGroup.
2. Nazwy komputerów mają być różne ale grupy robocze identyczne !
3. Powinniśmy mieć nazwę użytkownika także różną od nazwy komputera. W tym celu wchodzimy w start/ ustawienia/ Panel Sterowania / Konta Użytkowników (Win XP). 
4. Instalacja tych samych protokołów sieciowych np. TCP/IP - to samo musi być na jednym i drugim komputerze. 


5. Dla protokołu TCP/IP - wchodzimy do Start/Ustawienia/ Panel Sterowania/ Połączenia Sieciowe i klikamy na kartę sieciową prawym i dajemy właściwości. Następnie szukamy Protokół internetowy TCP/IP i klikamy właściwości i zaawansowane. Przechodzimy do zakładki "WINS" i zaznaczamy "Włącz system Netbios przez TCP/IP" na samym dole ! 

Jeszcze trochę i gotowe ;) 

 Teraz opiszę co wykonać na komputerze, który posiada dostęp do internetu (czyli np. komputer stacjonarny - który ma dwie karty sieciowe ! ) 

 1. Wchodzimy w Start/Ustawienia/ Panel Sterowania/ Połączenia Sieciowe i klikamy prawym klawiszem na ikonkę karty sieciowej, która ma internet od usługodawcy internetowego. W tym przypadku będzie to raczej ta ikonka bez takiego czerwonego "X" (można to zobaczyć na screenie u góry - czyli to połączenie na lewo). 

 
Ustawiamy tutaj zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Tak jak na rysunku !  2. Przechodzimy teraz do drugiej karty sieciowej - tej którą kupiliśmy i zamontowaliśmy. Czyli ta z tym czerwonym X - w Połączeniach Sieciowych w Panelu Sterowania.  I klikamy na nią prawym i dajemy właściwości. 


   Odnajdujemy tutaj protokół internetowy TCP/IP i klikamy właściwości ! 3.Uzupełniamy jak na rysunku :
Klikamy użyj następującego adresu IP. Następnie jako adres Ip wpisujemy : 192.168.0.1 - maska podsieci automatycznie się wypełni 255.255.255.0, bramę domyślną zostawiamy pustą. Jako serwery DNS można niczego nie wpisywać w tym przypadku. 
Jednak można wpisać adres IP naszej pierwszej karty sieciowej (ten adres który mamy od dostawcy) oraz alternatywnie jako serwer DNS możemy wpisać 192.168.0.2 - będzie to numer IP naszego drugiego komputera (laptopa). 3.Warto także uzupełnić : 

W oknie jak wyżej wchodzimy o Zaawansowane w ustawieniach TCP/IP i do zakładki WINS !
Klikamy dodaj i wpisujemy wszystkie adresy IP z którymi się łączymi w naszej sieci - tylko te od laptopa i naszego usługodawcy internetowego. Czyli będą to na pewno 192.168.0.1 oraz 192.168.0.2 
Jest to taka alternatywa bo czasami komputery nie widzą się w sieci. 

 Teraz opiszę co wykonać na laptopie, który jest podpięty kablem ethernet z komputerem stacjonarnym ! Kroki będą bardzo podobne , więc pozwolę sobie nie zamieszczać już screenów. Praktycznie robi się to samo co wyżej tylko w kilku miejscach będą inne numerki IP ! 


1. Przechodzimy od razu do punktu 2 podobnie jak wyżej do właściwości protokołu TCP/IP na laptopie. Punkt 3 Będzie się nieco różnił teraz gdyż uzupełniamy to w ten sposób :


Klikamy użyj następującego adresu IP. Następnie jako adres Ip wpisujemy : 192.168.0.2 - maska podsieci automatycznie się wypełni 255.255.255.0, bramę domyślną wpisujemy 192.168.0.1.
Jako serwery DNS wpisujemy numery IP komputera pierwszego czyli : Numer IP usługodawcy 
i alternatywny 192.168.0.1
 2.Podpunkt trzeci (3) wykonujemy tak samo jak wyżej !


Od teraz zarówno jeden jak i drugi komputer powinien widzieć się w sieci i mieć udostępniony internet !

5 komentarze:

moje ip pisze...

dla wtajemniczonych tu www.adres-ip.pl sprawdza się przez jakie IP wychodzę na "ŚWIAT" :-)

Anonimowy pisze...

A co jeśli cały czas się wyświtela komunikat : kable sieciowy odłączony

Anonimowy pisze...

Pomogło mi ale nie wszytko jest jasno opisne

Anonimowy pisze...

router lepszy. możesz zabrać laptop do drugiego pokoju a nawet na dwór.

Sklepit pisze...

Sama chciałam ostatnio spróbować połączenia dwóch komputerów, ale nie mogłam sobie poradzić ze wszystkimi ustawieniami :/

Prześlij komentarz