piątek, 19 lutego 2010

Czy można legalnie ściągać z internetu ?

Problem legalności w internecie - co można a czego nie ! 

Postanowiłem poruszyć bardzo istotny problem w internecie - mianowicie co możemy legalnie pobrać a czego nie. Będę tutaj opierał się zarówno na własnych przypuszczeniach oraz na stronach, które znalazłem a opisują tematykę praw autorskich. 

Nie będę się tutaj rozpisywał na temat budowania stron internetowych - czy można posłużyć się daną grafiką itp... napiszę tutaj o kwestiach dotyczących zwykłego użytkownika komputera, który od czasu do czasu ściąga to i owo z internetu ;)
Co jakiś czas w internecie krążą legendy o tym, że policja przeprowadziła nalot tu i tam....


Być może nie są to legendy - jednak w większości przypadków takie zdarzenie ma miejsce wtedy gdy dana osoba (osoby) udostępniają swoje pliki na masową skalę i czerpią z tego korzyści - sprzedając np. płyty cd z grami czy filmami. 
Do zwykłego użytkownika raczej policja nie zapuka - bo nie ma żadnych podstaw a po drugie, gdyby tak do każdego miała pukać to zajęłoby to z milion lat :P 

A więc czego na pewno nie można w internecie robić (pobierać) ?

"Art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi:
1) Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny."
 Warto tutaj także dodać :

"Termin "rozpowszechnianie utworu" oznacza, iż osoba swoim działaniem lub zaniechaniem stwarza możliwość uczynienia tego utworu powszechnie znanym (znanym przez bliżej nieokreśloną liczbę osób ). Dokonać się to może poprzez publikacje utworu na stronie internetowej..."
 Źródło : http://www.osiol.net/ 


Czyli po pierwsze - w internecie  nie można rozpowszechniać w jakikolwiek sposób czy to poprzez p2p, linki do stron, rapidshare itp.. żadnych utworów objętych prawami autorskimi - chyba że autor wyraził taką zgodę ! 

Dlatego uważajmy w jaki sposób korzystamy z sieci p2p (np. Emule) - czasami automatycznie coś ściągając udostępniamy to jednocześnie innym osobom.

Czy korzystanie z programów p2p - p2m jest legalne ?

Samo korzystanie z tych programów jest legalne. Nie legalne jest tylko używanie ich niezgodnie z prawem - czyli pobieranie materiałów bez zgody ich autora lub/i udostępnianie ich.

A więc co mogę ściągać legalnie z internetu ?

Oczywiście wszystkie materiały nie objęte prawami autorskimi, albo freeware, albo te którym wygasły prawa autorskie.

Ważny cytat :

"Przepis art. 23 pr. aut. stanowi, że " Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno - urbanistycznego."
W ustępie drugim art. 23 pr. aut. czytamy natomiast, że zakres dozwolonego użytku osobistego obejmuje osoby pozostające w "związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego."
 źródło : www.prawnik.net.pl

 Co z tego wynika ? 

Mianowicie (posłużę się własnym tekstem, który już pisałem gdzieś na forum :P ) 

Czyli w granicach dozwolonego użytku osobistego możemy korzystać z już legalnie rozpowszechnionego utworu w kręgu najbliższych osób a więc krewnych czy rodziny. Czyli np. znajdziemy muzykę na "www.mp3.wp.pl" - utwory tam są legalnie rozpowszechnione i możemy z nich korzystać w zakresie dozwolonego użytku osobistego j/w. Co do "użytku osobistego" nie będziemy mogli natomiast wymagać aby ktoś nam zapłacił za dany utwór, oraz nie wolno nam tego utworu zamieszczać w internecie np. na serwerze ftp, ponieważ dostęp do niego będzie miała szersza grupa osób która nie podlega pod bliskie stosunki rodzinne czy towarszyskie.
Dozwolony użytek prywatny nie dotyczy natomiast programów komputerowych a więc i gier, czyli nie można skopiować gry i podarować komuś bliskiemu chyba że jej licencja do tego upoważnia - tak samo jest w przypadku zamieszczania gier na stronach internetowych nawet freeware czy shareware.


Czyli do czego doszliśmy ? 

Stanęliśmy na tym, że w ramach dozwolonego użytku osobistego (czyli nie możemy tego np. sprzedawać itp.. tylko cieszyć się tym w domowym zaciszu), możemy legalnie pobrać materiały już rozpowszechnione czyli np. pokazane w telewizji, radiu, kinie itp... 
Dzięki temu mamy możliwość pobierania "legalnie" filmów i muzyki - już rozpowszechnionej. Z dozwolonego użytku wyłączone są programy komputerowe a więc i gry - tego pobierać nam nie wolno ! 

  
 Pobieranie a udostępnianie ! 

Należy przy tym rozdzielić to o czym już wcześniej wspomniałem. Nie można w internecie rozpowszechniać ale można ściągać. Czyli pobierając pliki za pomocą programów typu Emule należy wyłączyć opcję udostępniania. Jeżeli to zrobimy to możemy według przepisów prawa pobierać legalnie materiały już rozpowszechnione na własny użytek :
Utwory rozpowszechnione wprowadzone do sieci p2p z naruszeniem majątkowych praw autorskich mogą być zatem legalnie pobierane
 Źródło : http://www.rp.pl/

Należy pamiętać aby utwór był już rozpowszechniony czyli np. filmu przed premierą pobierać nie możemy - ponieważ utwór ten nie został oficjalnie rozpowszechniony.

Podsumowanie :

Pobierać można filmy i muzykę z internetu już rozpowszechnioną (premiera, pokaz filmowy, radio itp.), nawet jeżeli została tam umieszczona w różny sposób. My się nie martwimy czy ona już tam została legalnie udostępniona czy nie. Prawo jest tak skonstruowane że nie pozwala udostępniać ale pozwala pobierać :P

Trochę to dziwne wszystko - dlatego nie wierz na 100% w to co jest tutaj napisane. Ile jest prawników tyle różnych opinii. 

Policja podkreśla, że pobieranie muzyki i filmów jest legalne, zabronione jest jednak ich udostępnianie co jest wymogiem w większości programów p2p. Radzi też rodzicom aby zwrócili uwagę co ich "pociechy" robią na domowych komputerach.

Źródło : http://www.dobreprogramy.pl/

Ponadto ciekawy artykuł znajdziecie na stronie http://prawo.vagla.pl/node/5454 !

2 komentarze:

adam pisze...

Hej bardzo podobają mi się twoje wpisy o komputerach i internecie!
Ja też mam kilka ciekawych artykułów na swoim blogu tutaj-http://interkomputerblog.blogspot.com/

Anonimowy pisze...

A gdybym chciał ściągnąć grę king kong to czy było to by legalnie bo była wydana 2005r i już nie można jej kupić w sklepach.Przyokazji czytając recenzje gry king konga zauważyłem że pod nią znajduję się przycisk "pobierz tą grę za darmo".To jak bym ją pobrał to legalnie?

Prześlij komentarz