piątek, 12 lutego 2010

Jak inwestować w 2010r. ?

W co zainwestować pieniądze w 2010r. ?

 Jeżeli posiadasz pewne oszczędności i nie chcesz ich trzymać w skarpecie, ale pomnożyć - to się dobrze składa. Przedstawię ci sposoby w których możesz pomnożyć oszczędności w dość krótkim czasie.
Oczywiście mamy kryzys, dlatego nie będzie to sposób na zbicie majątku - nie będę oszukiwał, że w ten sposób zarobisz górę kokosów ;) Ale jest to ciekawa alternatywa dla "skarpety". 
flickr, Photos8.com

To co trzyma nas przy tym aby oszczędności przechowywać w domu to brak dostatecznej wiedzy o tym gdzie lokować swoje pieniądze. Słyszało się przecież o upadkach banków i innych katastrofach. Na dzień dzisiejszy banki oferują tzw. "zabezpieczenie finansowe" do około 200 tysięcy złotych. Więc jeżeli twoja kwota jest mniejsza (a na pewno tak jest :P ) to możesz śmiało inwestować. 

biznes.interia.pl
Pierwszym ze sposobów na inwestowanie może być inwestycja bardzo popularna w poprzednich latach a mianowicie złoto, wino czy ropa. Jednak z tego co słyszałem w radio w ciekawej audycji poświęconej finansom tego typu przedsięwzięcia w tym roku, raczej nie powinny znacząco rosnąć. Jest to inwestycja ryzykowna - nie mamy pewności czy zarobimy czy stracimy. Ponadto nie powinno się inwestować w te instrumenty, które poprzednio przynosiły zysk - zawsze istnieje równowaga - i to co kiedyś było nad teraz może być pod. 


Według informacji ze strony http://www.comperia.pl/ warto zainwestować w nieruchomości. W tym roku powinny one wzrosnąć cenowo o około 5-10%. Ja jednak byłbym sceptycznie nastawiony do tego typu inwestowania. Chociaż z drugiej strony jest to inwestycja na pewno przyszłościowa na długi czas - ale dla ludzi z dużym portfelem. 

Coś dla przeciętnego Kowalskiego - lokaty bez podatku Belki ! 

Jest to moim zdaniem znakomity sposób na bezpieczne lokowanie swoich pieniędzy, które pozwala w krótkim czasie pomnożyć majątek. Już tłumaczę o co chodzi. 
Mianowicie , jeżeli odkładasz pieniądze na lokatę np. 6 miesięczną oprocentowaną na 5% w skali roku (odkładamy 10 000zł) to w tym przypadku otrzymamy po tych 6 miesiącach :
(10 000zł * 5/100) /2 = 250 zł 
Ale to nie koniec - jeszcze podatek Belki 19 % !! 
Czyli 250 - (250*19/100) = 202,5 zł 
Podatek Belki zabiera nam około 50 zł w tym przykładzie !! 

Jest jednak skuteczny sposób na ominięcie podatku Belki i nie lokowanie pieniędzy na tak długi okres jak 6 miesięcy. Lokaty jednodniowe są rozwiązaniem. Chodzi o to aby odsetki z ulokowanej kwoty nie przekroczyły 2,49 zł - ponieważ wtedy podatek wynosi 0,47gr co według prawa trzeba zaokrąglić w dół a więc podatek Belki wyniesie 0 (zero) złotych !

Jeżeli dysponujesz większą kwotą np. 10 000zł to w czym problem aby rozłożyć to na np. 5 lokat po 2 000zł - wszystko zależy od oprocentowania , ale odsetki po 1 dniu nie mogą wynieść więcej niż 2,49zł !

Banki które umożliwiają założenie krótkich lokat na okres od 1 do 10 dni to np. Bank Millenium http://www.millenet.pl, oraz Alior Bank http://www.aliorbank.pl/pl/ czy Bank Pocztowy http://www.lokaty-online.pl/ 

Warto się zainteresować zwłaszcza, że możemy dużo zyskać unikając podatku Belki ! Na pewno oprocentowanie lokaty jednodniowej na 3 % w skali roku będzie atrakcyjniejsze niż lokata np. 6 miesięczna na 4,5 % :) Ponadto w przypadku lokat z małym okresem lokowania pieniędzy (odnawialnych) - odsetki są automatycznie kapitalizowane - dzięki czemu zyskujemy jeszcze więcej. W przypadku zwykłych lokat nie zawsze tak jest, zdarza się , ale przeważnie jest tak że dopiero pod koniec są one dopisywane do konta.

0 komentarze:

Prześlij komentarz