piątek, 26 marca 2010

Gadu Gadu w telefonie - gg w telefonie - gadu gadu w komórce ! Komunikator w komórce !

Komunikator w telefonie np. gadu gadu ! 
flickr, StephenMitchell
 
Witam - ostatnio coś cicho było na blogu, ponieważ miałem niestety dużo zajęć. Dzisiaj postanowiłem poruszyć temat komunikatora w komórce. Dlaczego ??
No właśnie dlatego, że bardzo często korzystamy z komunikatora aby pogadać ze znajomymi itp... - ponadto jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż tradycyjne smsy !! 
Zgadza się - tańsze - dlatego, że za połączenie z internetem ok. 100kB danych zapłacimy 20 groszy czyli tyle co za około 2 smsy (*zależy od sieci i od promocji). Z kolei wiadomości w komunikatorze, możemy wysyłać aż nie skończy nam się transfer czyli nasze wykupione 100kB.
 Podsumowując za 20 groszy dostajemy transfer około 100kB - wszystko zależy tutaj od sieci, jedna ma większy druga mniejszy. Należy zwrócić także uwagę na to czy transfer zawiera zarówno połączenia przychodzące jak i wysyłające - czy jest tylko/albo dla jednego z nich. Jeżeli jest to transfer przych/wych to zapłacimy tylko 20groszy korzystając z komunikatora. Jeżeli jednak jest to osobny transfer dla danych przychodzących i wysyłanych to zapłacimy 40 groszy - jednak nasza pula transferu zwiększy się w tym przypadku dla 100kB - przychodzące oraz 100kB wychodzące. 

Jeżeli nie zrozumiałeś to jeszcze raz po krótko :P Aby korzystać z komunikatora w komórce należy łączyć się z internetem - w tym celu musimy mieć jakieś środki na koncie (*kasa zostanie automatycznie pobrana w momencie połączenia z internetem). Komunikator działa w ten sposób że odczytuje dane z serwera gadu gadu - wysyła je do nas informując czy ktoś jest aktualnie dostępny i czy nie ma do nas żadnych wiadomości. Jeżeli są jakieś wiadomości to on je do nas wysyła. Ponadto gdy my coś chcemy napisać to my - wysyłamy dane do serwera gadu gadu. I tutaj właśnie chodzi o to czy nasza sieć rozdziela dane wysyłane i przychodzące czy zalicza to po prostu do transferu jako tako jednego. Tzn. czy zapłacimy jeden raz za 100kB czy dwa razy. W najgorszym przypadku będzie to - w połączeniu wap około 40 groszy.

Teraz kwestia tego 100kB - co to ma być w dobie mB oraz GB ???
Oczywiście jest to mało jeżeli chodzi o gry, aplikacje itp... ale jeżeli chodzi o czysty tekst to jest to bardzo dużo. Wystarczy się o tym przekonać wpisując np. cały ten temat - bez zdjęć oczywiście - do notatnika. Zobaczymy że nie zawiera on na pewno aż 100 kB  - jak będzie zawierał 15kB to jest maks ! 
A więc widzicie jak dużo można przesłać sobie wiadomości w ten sposób ! ! ! 

No to do dzieła - co nam będzie potrzebne ?

Oczywiście musimy mieć skonfigurowane połączenie Wap z internetem ! 
Dla wszystkich : http://www.adminer.pl/gprs/  (*także PLUSA )

Należy postępować tak jak pisze na stronie - czasami trzeba konfigurację potwierdzić kodem np. 0000 (cztery zera). 
Teraz przyszła kolej na pobranie komunikatora i zainstalowanie go w komórce.
Jeżeli ktoś chce koniecznie komunikator od gadu gadu - niestety płatny to http://mobilne.gadu-gadu.pl/
Ja jednak polecam komunikator także do gadu gadu ale darmowy, mianowicie Jadu Gadu ! 
JaduGadu to darmowa alternatywa do pobrania z : http://jadugadu.prv.pl/ albo http://www.telix.pl/download/jadugadu-0,638,0.html

Wystarczy poprzez kabel przerzucić aplikację do telefonu i zainstalować , ewentualnie pobrać poprzez wap - wpisując adres strony internetowej.
Czasami mogą wystąpić problemy z połączeniem - wiąże się to z tym, że w komunikatorze jest nieaktualny serwer do obsługi gadu gadu tzn. Host. 
Aktualny host, który należy wpisać w aplikacji jadugadu w ustawieniach znajdziecie na stronie : http://www.kadu.net/monitor/

Innych problemów raczej nie powinno być :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

ebars/ ja bym polecil jeszcze inspiro, mamy tu darmowy komunikator gg i inne bajery http://inspiro.pl/ Mozna tez spróbować z mobispikiem http://mobi-spik.softonic.pl/telefony
albo akazoo http://www.akazoo.pl/Navigation/Home.aspx?node=Index

Anonimowy pisze...

A adres serwera ????????????

Prześlij komentarz