czwartek, 4 marca 2010

Sterowanie komputerem głos , sterowanie windows , sterowanie głosem ! Steruj komputerem za pomocą głosu ! Windows Speech Recognition Macros !

Sterowanie komputerem za pomocą głosu !! Ułatw sobie pracę i wydawaj polecenia głosem ! 

Jest to rewolucyjne rozwiązanie dzięki któremu możesz wydawać polecenia za pomocą głosu a komputer wykona daną czynność za ciebie !
Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy być oddaleni a komputer np. przełączy ulubiony utwór, włączy ciekawy film czy nawet otworzy ulubioną stronę internetową. Ponadto osoba, która nie ma wyczucia "myszki i klawiatury" za pomocą komend głosowych może sterować pracą komputera ! Możemy także sterować pracą komunikatora internetowego na odległość i rozmawiać ze znajomym :) 


Program o którym będzie mowa - zwie się - Windows Vista Speech Recognition !
Podstawą działania programu jest oczywiście mikrofon - jakoś trzeba wydawać polecenia.
Aby uruchomić program wchodzimy do panelu sterowania i szukamy ikonki z mikrofonem : 
 www.microsoft.com
Następnie klikamy start Windows Speech Recognition. Możemy także ustawić czułość swojego mikrofonu klikając set-up microphone ! (*ikonka w panelu sterowania/speech recognition options)
Warto skorzystać przed pierwszym uruchomieniem programu z samouczka - w tym celu w oknie j/w wybieramy ikonkę podpisaną Take Speech Tutorial !
Wykonujemy szereg poleceń widocznych na ekranie - dzięki temu nauczymy się podstaw obsługi programu i generalnych poleceń w języku angielskim !
Start programu rozpoczynamy od komendy "Start Listening"dzięki czemu program wyłapuje nasze kolejne komendy.  Gdy chcemy trochę odetchnąć - aby program nie wyłapywał tego co mówimy, możemy zastosować komendę "Stop Listening" !
Należy poznać komendy bo za pomocą nich będziemy sterować komputerem - np. komenda "show numbers" potwierdzona następnie komendą "ok" da następujący wynik :

 www.microsoft.com
Dzięki temu pulpit (*każdy przycisk) zostanie podzielony na cyferki a my za pomocą słownych komend podajemy np. cyferkę "three" która zamknie nam okno powyżej - jest to cyferka która odpowiada przyciskowi zamknij - co widać na zdjęciu ! 
Możemy także sterować bezpośrednio myszką bez wywoływania podziału na liczby (*jednak to chyba wygodniejsze :P) - odpowiednie komendy znajdziesz w toutorialu ! 
www.microsoft.com

 
Jedynym minusem jest fakt, że program wymaga zainstalowanego systemu z plikami językowymi angielskimi ! A więc np. polski system Vista - nie obsłuży programu. Chyba że posiadamy Viste Ultimate - wtedy istnieje możliwość zmiany wyświetlanego języka.  Co prawda w internecie ukazały się różnego rodzaju sposoby na ominięcie tego zabezpieczenie* jednak nie jest to do końca zgodne z samą licencją systemu Microsoftu - gdyż te rozwiązania oficjalnie nie posiadają autoryzacji tej firmy. 

Program można pobrać z tej strony : Windows Vista Speech Recognition  
Ciekawy artykuł o programie można znaleźć na stronie : http://www.vista.pl

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

A jak mama powie ''wyłócz komputer'' to sie wyłóczy?

Przemo pisze...

Komendy wydaje się po angielsku :)

Anonimowy pisze...

A dla XP?

Prześlij komentarz