poniedziałek, 1 marca 2010

Jak wyłączyć autoodwarzanie ? Uruchamianie pendrive - automatyczne uruchamianie pedriva ! Autoodtwarzania - wyłączenie - autorun ! Sposób na autoodtwarzanie. Popraw bezpieczeństwoe.

Jak wyłączyć automatyczne uruchamianie - autoodtwarzanie zmniejsza bezpieczeństwo - wyłącz je ! 
Zapewne jak wkładasz płytę albo podłączasz pendriv'a to wyskakuje ci okienko autoodtwarzania - abyś wybrał co chcesz zrobić np. otworzyć plik. Jest to wydaje mi się denerwujące - czasami wyskoczy w nie odpowiednim momencie oraz co ważniejsze niebezpieczne ! 
Większość wirusów działa w ten sposób, że po włożeniu płyty do napędu albo podpięciu usb do komputera - załącza się plik autorun.inc - który zaraża nasz komputer. Żeby nie było teraz nie jasności. Sam plik autorun.inc nie jest wirusem ! On tylko "opisuje" co ma zostać uruchomione po włożeniu nośnika do komputera. A więc jeżeli zostanie do niego przypisany wirus to właśnie on się automatycznie uruchomi. 
Aby wyłączyć opcję autoodtwarzania wchodzimy do menu start/uruchom i wpisujemy gpedit.msc
Następnie przechodzimy do zakładek Konfiguracja Komputera / Szablony Administracyjne / System oraz Wyłącz funkcję autoodtwarzanie ...


Następnie zaznaczamy tą pozycję dwa razy i w nowym okienku (wyłącz funkcję autoodtwarzanie) , zaznaczamy włączone - dla wszystkich dysków :
Wyłącz autoodtwarzanie na wszystkie dyski ! 
Sposób ten wyłącza funkcję odtwarzania automatycznego ale tylko do momentu jeżeli nie klikniemy na dysk. np. cd-rom dwa razy klawiszem. Oczywiście wszystkie płyty i inne nośniki po włożeniu do komputera działają tak samo jak działały (nie myślcie że ta funkcja wyłącza np. stację cd-rom :P ).

Istnieje także skuteczna metoda z rejestrem pozwalająca się dodatkowo zabezpieczyć przed klikiem w napęd o czym napisałem wyżej :Ze strony Microsoft można przeczytać jak wyłączyć autoodtwarzanie dla innych systemów niż windows xp np. w Viście będzie to odpowiednio : 


1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wszystko OK, tylko w artykule pominięto jedną dość istotną sprawę. gpedit.msc jest tylko w XP Pro. W XP home takiego pliku nie ma.

Prześlij komentarz