czwartek, 4 marca 2010

Porady komputerowe - Komputer zawsze sprawny ! Sprawny i szybki komputer ! Optymalizacja komputera ! Optymalizacja systemu windows - poprawa pracy systemu ! Poprawa szybkości !

Komputer zawsze stabilny - dbaj o porządek ! 

Przedstawię tutaj kilka złotych rad na temat bezpieczeństwa i stabilnej pracy komputera. Jeżeli chcesz cieszyć się dłużej wydajnym komputerem - to przestrzegaj poniższych wskazówek ! 
1. Nie zaśmiecaj pulpitu ! 
   Wiele osób nie przestrzega tej zasady i na pulpicie umieszcza zbyt dużo ikon. Wszystko jest porozrzucane - wygląda to po pierwsze nieestetycznie a po drugie spowalnia pracę systemu. Nie mówię już tutaj o tym, że tracimy czas na znalezienie konkretnego materiału - ale system musi wszystkie ikonki zindeksować. 
Nawet zwykła tapeta  pożera trochę pamięci ram - ale już nie przesadzajmy - przy dzisiejszych prędkościach komputerów jest to mała strata. Jednak co do rozmieszczenia ikon to ja pozostawiłbym tylko te najczęściej używane !

2. Usuń programy  z których nie korzystasz.

Siedzą one niepotrzebnie w systemie a i tak z nich nie korzystasz - więc po co ci one. Zabierają one nie tylko miejsca na dysku, ale przez to pracuje on wolniej. Trzeba odczytać dane, które są zapisane na dalszych pozycjach na twardym dysku dlatego czas odczytu się wydłuża. 
pl.wikipedia.org, Mazdac

3. Przeczyść komputer ! 

Warto co jakiś czas przedmuchać swój komputer. W środku obudowy zbiera się kurz, który nie tylko powoduje wzrost ilości ciepła, ale także jego drobinki zagrażają bezpieczeństwu układów elektronicznych. Jest on dobrym przewodnikiem - dlatego wystarczy , że coś się "zewrze" w układzie i możemy mieć spore problemy ze sprzętem. Powinno się więc wziąć szmatkę , odkurzacz i przeczyścić komputer co jakiś czas. 

4. Defragmentacja - dobra rzecz !

Jak wcześniej pisałem o tym, żeby usuwać zbędne programy bo wydłuża się czas odczytywania danych z dysku - wiąże się to z tym, że pliki na dysku (gdy już ich sporo usuwaliśmy i sporo instalowaliśmy) - są poukładane chaotycznie. Odczyt jest więc w miarę używania dysku coraz dłuższy - a więc dłużej czekamy na dostęp do konkretnego miejsca w komputerze. Być może odczuwalny czas nie jest zbyt duży na początku, ale z czasem może to przerodzić się w irytujące czekanie. Warto więc skorzystać z narzędzi systemowych o nazwie defragmentacja dysku ! 
 Jest to operacja nieco czasochłonna, ale warto co jakiś czas ją przeprowadzić. Na pewno odczujemy różnicę w poprawie wydajności. 

5. Dwie partycje to podstawa ! 

Teraz już wiem jaką zaletą jest posiadanie kilku partycji :)  Przy formatowaniu komputera, warto skorzystać z opcji podziału dysku na partycję ! Dzięki temu nasz dysk zostanie podzielony tak jakby na dwie części. Na jednej z nich (*mniejszej) instalujemy wyłącznie system operacyjny. Natomiast druga partycja (większa) będzie służyła do instalowania programów, gier i przechowywania ważnych danych. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne - nie zaśmiecamy partycji systemowej zbędnymi rzeczami Ponadto w przypadku jakiejkolwiek awarii gdzie jedynym ratunkiem będzie formatowania dysku - to sformatujemy jedynie partycję z zainstalowanym systemem. Partycja z większym rozmiarem pozostanie ! A więc nie utracimy żadnych danych ! Oczywiście zainstalowane programy w większości trzeba będzie przeinstalować (*będzie brakować wpisów w rejestrze itp.) jednak ważne dokumenty, muzyka, filmy czy zdjęcia pozostaną nienaruszone ! 

6. Aktualizacje i Backup

Zapewne każdy o tym wie, że aktualizacje służą poprawie bezpieczeństwa. Dlatego warto korzystać z aktualizacji systemowych - po to one są ! Dzięki temu załatamy dziury w oprogramowaniu i będziemy lepiej chronieni. Warto korzystać także z opcji przywracania systemu i tworzyć punkty przywracania systemu. W trakcie jakichś komplikacji, będziemy mogli powrócić do stanu pierwotnego.
7. Firewall i antywirus to podstawa

Są to podstawowe narzędzia bez których nie wyobrażam sobie internetu. Wchodząc na jakąś stronę z góry jesteśmy narażenie na różnego rodzaju ataki ze strony wirusów, spamu czy hakerów. Warto więc mieć dobrze skonfigurowaną zaporę ogniową oraz program antywirusowy z aktualną bazą wirusów. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz