piątek, 12 marca 2010

Sposoby i metody pobierania z internetu ! Jak pobirać pliki z internetu - programy do pobierania plików z internetu !

Metody i programy do pobierania plików z internetu.
flickr,  Arthur40A

Jak już obiecałem w shoutboxie - słów kilka o metodach pobierania z internetu. Przedstawię tutaj pewne wady i zalety tych rozwiązań a także pokażę przy pomocy jakich programów można ściągać w ten sposób. 
Nie będę tutaj opisywał tych programów oraz sposobu ich używania - nie od tego jest ten artykuł (*być może w przyszłości). 

P2P - sieć wymiany plików 
Zacznę od najpopularniejszego sposobu wymiany plików przez internet. W skrócie można ją opisać za pomocą mechanizmu "my im, a oni nam". Wymiana plików odbywa się na równorzędnych prawach - możemy zarówno pobierać pliki jak i je udostępniać. Zaletą tego rozwiązania jest fakt - że sieć p2p posiada bardzo bogaty zbiór plików - jest w niej praktycznie wszystko. Faktem też jest to, że jest to sposób najłatwiejszy do opanowania - nawet osoba, która słabo orientuje się w świecie IT poradzi sobie bez problemu z wyszukiwaniem i pobieraniem plików. Do minusów, można tutaj zaliczyć kilka rzeczy. Po pierwsze w sieci p2p jest sporo plików chronionych prawem autorskim. W większości przypadków nie można tutaj nawet powiedzieć o pobieraniu plików "na własny użytek" - gdyż pobierając jednocześnie udostępniamy swoje zasoby (*chyba że to zablokujemy) - a to jest karalne. 
Drugą wadą są ograniczenia nakładane przez administratorów sieci lokalnej - nasze pasmo może zostać okrojone - dlatego prędkości przy pobieraniu mogą być niewielkie. Ponadto w sieci p2p roi się od tzw. "fake'ów" - czyli fałszywych plików, które zawierają albo wirusy albo treści dla dorosłych. 
Najpopularniejsze programy p2p :

P2M - sieć wymiany plików poprzez skrzynki pocztowe :
Jest to dosyć nowe rozwiązanie - peer to mail - polegające na pobieraniu plików ze skrzynek pocztowych. Oczywiście działa to w ten sposób, że pobieramy fragmenty plików przez specjalny program - a pod koniec jest on scalany do postaci wynikowej (np. avi, rar czy exe). Trochę inaczej wygląda kwestia pobierania i udostępniania plików. Odbywa się to także za pomocą skrzynek pocztowych - aby udostępnić coś komuś - musimy to najpierw wysłać (w postaci podzielonej na tzw. segmentu) na skrzynkę pocztową a następnie przekazać kod (tzw. hash) oraz hasło do niej , naszemu znajomemu. Pobieranie odbywa się podobnie - logujemy się przy pomocy odpowiedniego programu na skrzynkę pocztową - określoną za pomocą tzw. hashcoda, który informuje co i gdzie będziemy pobierać. 
Informacje w postaci haschode i hasłach można zdobyć na wielu forach internetowych poświęconych sieci 
p2m. Wadą tego rozwiązania jest trudniejszy sposób obsługi oraz mniejsza - chociaż ciągle rozwijana - baza plików. Zalet jest natomiast więcej - po pierwsze , w tym przypadku raczej nie łamiemy praw autorskich ściągając na własny użytek np. filmy czy pliki mp3 (jest to kwestia sporna) - ponieważ jednocześnie niczego nie udostępniamy - idzie to tylko w jedną stronę , tylko my pobieramy ! 
Kolejną zaletą jest fakt, że pobierając pliki w ten sposób - wykorzystujemy praktycznie całe łącze internetowe - gdyż jest to podobne do pobierania załączników z konta pocztowego - a tego raczej nam administrator nie ogranicza. 

 Najpopularniejsze programy p2m : 

Torrent - nowa wersja sieci p2p :
Jest to sposób pobierania plików - wykorzystujący "unowocześnioną" sieć p2p. Wykorzystuje ona nieco podobny mechanizm znajdowania plików do sieci p2m. Mianowicie musimy znaleźć odpowiedni plik w internecie np. na różnego rodzaju forach czy stronach poświęconych torrentowi. Dzięki temu będziemy posiadać lokalizację tego pliku i możemy rozpocząć ściąganie. Podobnie jak w przypadku sieci p2p, tutaj także pobierając jednocześnie udostępniamy swoje zasoby. Jednak transfery mogą być nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania (np. emule). Wady i zalety są podobne do sieci p2p - opisanej na samym początku. Ciekawy artykuł poświęcony tej technologii znajdziesz na stronie : http://www.forum.eprogramy.net/index.php?s=e8e64fba0411c5667dddd13c677fec9d&showtopic=19&st=0&p=4364&#entry4364

Najpopularniejsze programy torrent : 


Pliki warezowe - ściągaj bez zbędnych programów :
Jest to ostatnia metoda pobierania plików. Polega ona na znalezieniu odpowiedniego linka w internecie i pobraniu go bez żadnego programu albo za pomocą tzw. akceleratorów pobierania. Jest to chyba jeden z bardzo popularnych sposobów, zwłaszcza że możemy na nim zarobić. Można się przyjrzeć na przykładzie wciąż rosnących zasobów rapidshare czy hotfile. Niektóre strony płacą za upload plików i za ilość ich pobrań - przeważnie za 1000 kolejnych ściągnięć. Wadą tego rozwiązania jest - pozyskiwanie plików oraz limity jakie przysługują na takich stronach np. rapidshare - które ograniczają pobieranie do jednego pliku w przypadku darmowych kont. 

Najpopularniejsze hostingi plików :
Hotfile, Megaupload, Rapidshare, 

1 komentarze:

dunek pisze...

Dzieki, wlasnie takiej listy z programami szukalem!

Prześlij komentarz